Totalita jako drsnější zážitkový program. Speciální pardubické muzeum je první v republice
Už rok v Pardubicích funguje Institut Paměti národa se svou interaktivní expozicí. Najednou v něm může být maximálně 16 lidí.
„Každý z nich totiž dostane tablet a aby si člověk prožil příběh, potřebuje 90 minut času. Je to muzeum nové generace, které vůbec nepracuje s trojrozměrnými předměty jako klasické muzeum. Návštěvnost nás mile překvapila. Za rok máme asi 4 500 návštěvníků, z toho 2 300 žáků a studentů ze škol, kteří si navíc prošli navazujícím workshopem s naším lektorem. Pomalu se dostává do povědomí veřejnosti, že existujeme,“ lebedí si ředitel Paměti národa Východní Čechy Michal Bureš.
Nabobtnají
Institut Paměti národa číslo 1 se otevřel 15. března 2022 právě v Pardubicích. „Měli jsme tu čest být takovým pilotním projektem. My se momentálně věnujeme druhé světové válce. Máme tam úvodní epochu o regionální problematice a pomocí dvou příběhů vyprávíme dění. Následovat má další expozice v Brně zaměřená na 50. léta. Během podzimu bychom si měli obsah nasdílet. V Pardubicích tedy budou dvě epochy. Institut prakticky zdvojnásobíme.“
Každé pondělí v 18:30 zvou zajímavé hosty na besedy, přednášky, promítání dokumentů s tvůrci. „Program se snažíme sestavovat ve dvouměsíčních periodách, všechny akce dáváme na web a na sociální sítě. Třeba ještě jenom jako generála jsme měli mezi hosty současného prezidenta Petra Pavla,“ připomíná Bureš.
Tento týden bylo v Pardubicích živé natáčení podcastu Paměti národa Dobrovský a Šídlo. „Do Kongresového centra přišlo asi 350 lidí. To byla taková pomyslná oslava. Jeden z našich pamětníků dokonce přišel popřát k tomuto výročí. A od čtvrtka 16. do neděle 19. března jsme zlevnili vstupné o čtvrtinu.“
Co dál?
Díky podpoře pardubického magistrátu chystá Paměť národa na letošní léto výstavu k měnové reformě v 1953. Po Královéhradeckém kraji putuje výstava Pětiletka běsů zaměřená na roky 1948-1953, kdy nastupoval minulý režim. Podobný projekt plánuje Paměť národa na příští rok i v Pardubickém kraji.
Nové muzeum zaštiťuje nezisková organizace Post Bellum. Ta už přes 20 let vyhledává a natáčí vzpomínky pamětníků klíčových momentů 20. století. „Podařilo se nám zdokumentovat a zveřejnit příběhy asi 15 000 lidí. Myslíme si, že na základě konkrétního životního osudu můžeme nejlépe demonstrovat, jak dějiny probíhají. Příběhy se snažíme vyprávět různými formami,“ říká Bureš.
Související
-
Ukrajinské děti v pardubickém divadle pilují historii. Vědomosti přetaví do hry
Paměť národa pořádá v pardubické Machoňově pasáži dramatický kroužek pro ukrajinské děti. Ty následně představí příběhy nejen z českých, ale také ukrajinských dějin.
-
Paměť národa otevírá muzea totalit. První bude v Pardubicích
Znát svou historii a neustále ji připomínat. Takový je hlavní cíl Paměti národa. Nadšenci už dvacet let vytvářejí databázi vzpomínek pamětníků 20. století.
-
Výlet do dvacátého století
Přejete si cestovat v čase? Pak zavítejte do nové expozice Institutu Paměti národa v Machoňově pasáži v Pardubicích.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka


Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.