U moře může dojít až k popálení oční rohovky, proto by měl mít každý v létě nasazeny sluneční brýle

23. červenec 2022

Magazín o zdravém životním stylu. Poslouchejte Šarm:

  • 01:13 Jak stráví léto zpěvák Václav Noid Bárta
  • 05:29 Jak si správně chránit oči před slunečními paprsky
  • 10:10 Kosmetický rádce a recepty od Vlasty Libotovské
  • 13:53 Terezie Hůlková a rady pro boj s celulitidou
  • 18:17 Na co si dát pozor při cvičení v parném létě 
  • 22:09 Jaké oblečení zvolit pro horké letní dny

Jak pečovat v létě o své oči? Na to se Pavla Kindernayová zeptala primáře Oční kliniky OFTEX Vladimíra Kordy.

Čtěte také

Jsou dva základní druhy slunečních paprsků a jedním z nich je takzvané ultrafialové záření, které proniká hluboko do zadní části oka, kde je oční pozadí. A to je velmi citlivé. Jde vlastně o nervovou tkáň, část mozku. Pokud by byla opakovaně vystavována paprskům tohoto záření, může se na ní začít objevovat jistý stupeň poškození, který může potom vést k různým degeneracím.

Četla jsem, že může dokonce dojít až k popálení rohovky. Je to možné?

Ano, to je další možnost, která může nastat. K tomu může dojít, pokud někdo tráví hodně času na slunci bez ochrany očí. Třeba u moře přímo nad hladinou, například na lodi. Tam se sluneční záření koncentruje, to znamená, že nepřichází jen od slunce, ale z různých ploch se odráží a vrací.

Tím pádem vzniká jakási zóna onoho nezdravého slunečního záření, které může poškodit povrch rohovky. Rohovka je tkáň a orgán, který je důležitý pro správnou hodnotu dioptrií oka.

Poznáme, že se nám něco takového stalo? Jsou nějaké příznaky?

Čtěte také

U rohovky to poznáte velmi brzy, protože rohovka je velmi citlivá. Je to část oka, která má největší množství nervových zakončení a tím pádem cítíte nepříjemnou bezprostřední bolest. Někdy ani ti lidé v noci nemohou spát, kolem půlnoci se probudí a hledají pomoc, jak tento problém řešit.

Člověk cítí pálení či svědění v oku?

Je to nepříjemná, silná, ostrá a bodová bolest, která přijde, protože je povrch oka narušen. Tam jsou jemné buňky, které oko pěkně chrání a zakrývají i nervové zakončení. Jakmile dojde tím slunečním zářením k jejich poškození, tak se ta nervová ukončení obnaží. Jsou víc vidět a jsou také samozřejmě potom také víc vystaveny kontaktu s víčkem a z toho vzniká bolest. Zejména při mrkání.

Co ovšem takový pocit suchého oka, protože mnozí sedíme v prostorách s klimatizaci. Jaká je tady první pomoc nebo jak tomu vůbec předejít?

Čtěte také

To je všeobecný pojem, který už v současné době postihuje víc než třetinu populace celého světa. Můžeme říct, že každý třetí z nás má něco spojeného s poruchou ochrany oka. Na povrchu zdravého a dobře fungujícího oka je pravidelně vytvářen tzv. slzný film, což jsou slzy, které se pěkně roztírají při mrkání.

Jakmile se mění množství nebo kvalita těchto slz, tak dochází ke změnám. A tomu se říká syndrom suchého oka. Tady je patrný vliv klimatizace, různých větráků a ventilátorů. To jsou faktory, které zvyšuje pravděpodobnost vzniku tohoto syndromu.

Když se napijeme, tak nám to bude stačit k větší ochraně oka?

Zvýšený příjem tekutin nezvyšuje množství slz, tak to nefunguje. Oči se prostě musí chránit. Buď máte aspoň brýle, které působí i mechanicky dobře, pokud jsou vytvořeny tak, aby zakryly co největší plochu oka. Tedy větší velikost skal i obrub. A zároveň to je právě mechanická stránka, která může částečně ochránit před vlivem větráků a klimatizace.

Čtěte také

Pak jsou také oční kapky, kterých je nekonečné množství druhů. Jsou ale dva základní typy těch tzv. suchých očí. Pokud v slzách chybí tuková složka, tak se musí vybrat takový typ kapek, které mají správné složení a nahrazují onu složku tukovou.

Nebo chybí množství slz a to je druhá verze. Tam je vhodný jiný typ očních kapek. Takže podle příznaků, jestli je pocit suchého oka ráno nebo večer, i z toho se dá usoudit, jaký typ kapek je vhodné zvolit. Vždy je ale na místě konzultace s očním specialistou.

Když to přeženeme s letními aktivitami, poznají to oči?

Oči vydrží hodně. Ono jarní, letní a částečně i podzimní období prospívá očím. Prostředí, kde je zvýšená vlhkost a zejména zelená barva v přírodě, člověk se dívá do dálky. A to oči potřebují, protože většina z nás tráví pracovní čas koukáním do monitoru počítače. A tohle je obrácený efekt, je to relaxace pro oči.

To vše a ještě mnohem víc v magazínu o životním stylu Šarm v sobotu po 18 a neděli po 11 hodině. Na setkání s vámi se těší Lada Klokočníková.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová