Už naše babičky znaly dnešní superpotraviny. Jen netušily, že jsou super
V současné době jsme více doma, a to i v kuchyni. Lidé pečou chleba, vyrábějí si jogurty a celkově se zajímají více o to, co jedí. Moderním slovem se stal pojem superpotravina. Zeptali jsme se produktové specialistky Lucie Slavíkové, co to vlastně je.
Superpotraviny jsou přírodní potraviny, které mají vyšší obsah vitamínů, minerálů a antioxidantů, než jejich ostatní příbuzní. Může to být ovoce, zelenina, různá semena, a podobně. Naši předkové o nich moc dobře věděli, a díky nim se udržovali zdraví.
Propojte domácí superpotravinu s exotickou
„Některé rostou v náročnějších klimatických podmínkách, díky tomu mají více dobrých látek pro tělo. Mohou být lokálního i exotického charakteru. Například vlašské ořechy, lněné semínko, česnek, jahody, to jsou naše české superpotraviny. Exotické pocházejí často z jižní Ameriky a Asie. Exotickou superpotravinou je například avokádo, nebo kořen z ašvagandy, což je rostlina z Indie, které se také přezdívá indický ženšen.
„Je sice dobré konzumovat lokální a sezónní potraviny, ale není na škodu občas si jídelníček obohatit o exotickou superpotravinu. Třeba já jsem díky prášku z ašvagandy zase mohla v klidu usínat. Rozmíchala jsem si před spaním prášek v horkém mléku, přidala skořici, a samozřejmě vynechala práci na počítači a sledování zpráv v televizi. A pomohlo mi to,“ usmívá se výživová poradkyně.
Další variantou, jak si zpestřit jídelníček exotickou superpotravinou, je avokádová pomazánka. Stačí avokádo rozmačkat, osolit, opepřit, přidat citronovou šťávu, nadrobno nakrájená rajčátka (mohou být i sušená) a pomazánku dochutit koriandrem. Kdo má rád česnek, může si ho do pomazánky přidat a vznikne chuť, která propojí exotickou superpotravinu s tou domácí.
Pokud si poslechnete audio Radioporadny, dozvíte se, co je důležité při čtení složení potravin na etiketách.
Související
-
Černá kapusta jako superpotravina? Známe ještě lepší variantu!
Všechny druhy brukvovitých rostlin jsou velmi zdravé. Například černá kapusta je momentálně ve Spojených státech předmětem zbožštění.
-
Topinambur - sladká brambora, kterou objevují čeští zahradníci
Topinambury možná znáte pod pojmem židovské brambory nebo jeruzalémské artyčoky. Mnohem příznačnější je ale název aztécký artyčok.
-
Klíčky, kořínky, zelené výhonky. To nejlepší pro naše tělo
Nenechme se v zimě ochudit o zdravou zeleninu. Zelené lístky si může vypěstovat doma každý. Stačí zasadit pár semínek do květináče se zeminou třeba za oknem v kuchyni.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.