Velký úspěch maturantek ze Svitav. Dostaly zlatý odznak prince Philipa

24. květen 2024

Skupina studentek svitavského gymnázia vytěžila na maximum Mezinárodní cenu vévody z Edinburghu. Musely na sobě měsíce pracovat, doučovat mladší děti a ještě zvládnout expedici v horách.

„Mezinárodní cena vévody z Edinburghu, zkráceně DofE, vznikla ve Velké Británii. Stojí za ní německý pedagog a propagátor zážitkové pedagogiky Hahn, kterému se pro myšlenku podařilo nadchnout prince Philipa, tedy vévodu z Edinburghu. Pod jeho záštitou běží už do roku 1956. Tento vzdělávací program dává mladým lidem příležitost učit se ze svých zkušeností, překonávat obavy a obtíže. Jde jednoduše o učení se z přímých zážitků. Funguje to ve více než 140 zemích po celém světě pro všechny ve věku od 14 do 24 let,“ popsala Markéta Henychová z Gymnázia Svitavy.

Vytrvat

Účastník programu si stanoví svoje individuální cíle ve třech oblastech – pohyb, talent a dobrovolnictví. „Vždy se jim věnuje hodinu týdně. Musí to pro něj být nějaká výzva, která povede k jeho osobnímu zlepšení. Dalším základním pilířem je dlouhodobost. Pokud člověk projde třemi úrovněmi, dostane se k týmové aktivitě v podobě dobrodružné expedice. Klíčovou věcí je seberozvoj. Díky němu se z účastníků stávají odpovědní dospělí lidé.“

Studentky svitavského gymnázia s učitelkou Markétou Henychovou

Gymnázium Svitavy se zmíněnému programu věnuje dlouhé roky. Zapojilo do něj už celou řadu studentů.

Čemu se jednotlivé studentky konkrétně věnovaly a jaké poznatky si odnášejí? Poslechněte si celý rozhovor s Anetou Elčknerovou, Nikol Drábíkovou, Lenkou Škeříkovou, Adélou Kratěnovou a Noemi Nývltovou.

autor: Jakub Malý
Spustit audio

Související