Vražedné myšlenky přetavuje do knih. Mladá autorka začala na mateřské psát detektivky
Pár let na mateřské dovolené Kristýnu Trpkovou docela změnilo. I když spisovatelkou nikdy dřív být nechtěla, teď má na kontě dvě knihy. A další rozepsané.
Ve svých 25 letech vychovává 3 děti. S nadsázkou říká, že se vražedné myšlenky někde musely projevit. „Přišlo to tak nějak přirozeně samo. Děti byly relativně hodné, v klidu. Proto jsem mohla číst a vždycky mě bavilo krimi, detektivky. Mohla jsem se stát součástí knížky a pátrat po tom, kdo je vrah. Pak jsem trochu začala hnidopišit, nic mi nebylo dobré. Řekla jsem si, že si sama zkusím něco napsat. Sedla jsem k tomu a ono to vyšlo.“
Chrlí díla
Kristýna ale upozorňuje, že by si z ní začínající autoři neměli brát příklad. „Jsem poměrně impulzivní člověk. Když se do něčeho kousnu, tak jedu. Knížky jsem fakt sesmolila docela rychle.“
Prvotinu Stvůra zasadila do Holic na Pardubicku, které důvěrně zná. „Trochu jsem si tím pomohla. Informace o policejním prostředí jsem musela čerpat z veřejných internetových zdrojů. Aspoň to město jsem nemusela vymýšlet. Někteří lidé se prý po přečtení bojí chodit večer městem.“
Další kniha Kristýny Trpkové nejspíš bude pokračováním Stvůry. Ale už teď je na světě taky její druhá kniha Rozsudek smrti.
Hladce k úspěchu
Pro nadějnou spisovatelku bylo velkým překvapením, že hned první nakladatelství její dílo přijalo a vydalo. „Přisuzuju to začátečnickému štěstí. Při druhé knize jsem si říkala, že budu asi dobrá,“ usmívá se.
Kdy vůbec stíhá psát? „Děti spí i přes den, takže můžu kromě noci tvořit i odpoledne. Když je přítel doma, tak s nimi tráví čas. Anebo jsem chodila psát taky k mamce do volného pokoje v patře.“
O dráze profesionální spisovatelky zatím Trpková reálně neuvažuje. „U nás to je těžké, pokud se člověk neprosadí do zahraničí. Po mateřské určitě plánuju jít do práce. Teď ještě určitě díru do světa neudělám. Držím se při zemi, pak jsem příjemně překvapená.“
Související
-
Svět nemá knihu příliš v úctě, mračí se antikvář Michal Bartoš
Michal Bartoš knihy miloval a sbíral už jako malý kluk. Rád vzpomíná také na prostředí legendárního pardubického antikvariátu u Zelené brány.
-
Literární toulky Pardubickým krajem
Pardubický kraj byl inspirací řadě spisovatelů. V jejich knihách se pak dá číst jako v mapách míst našeho kraje.
-
Pardubice jsou líheň mladých literárních talentů
Ještě jim třeba ani nebylo třicet a už vydávají knihy. Nebo se ani po několika desítkách let nevzdali svého snu stát se básníkem, spisovatelem.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka