Záhady Pardubického kraje

Bájní nezranitelní fextové

Silák s magickými schopnostmi, kterého je těžké zabít a jeho tělo se po smrti nerozkládá. Tak popisují pověsti tzv. fexty. Ti se u nás objevují až na výjimky převážně v Pardubickém kraji a jeho okolí. Mluví se o nich i jako o ochráncích východních Čech.

Fextové jsou středoevropský fenomén. Nikde jinde na světě se neobjevují. O to je zvláštnější, že se o fextech v českých zemích mluví na tolika místech v Pardubickém kraji nebo nedaleko něj, zatímco jinde třeba zcela chybí.

Tak například v Sebranicích měli údajně 16 fextů, které vykopali na tamním hřbitově. Dokonce se tam píše také o jakémsi klanu fextů, který vesnici chránil. V nedaleké Lubné byl prý fextem tamní myslivec a v Dolním Újezdě chytal fext prý kulky, které po něm stříleli, holýma rukama. Místní chránil před švédskými vojáky fext v Cerekvicích nad Loučnou. A fexta měli také v Honbicích, Dobrém v Orlických horách atd.

Jak se stát fextem

Pověsti hovoří o fextech jak za jejich života, tak po smrti. V druhém případě jsou fexty zjednodušeně jakési mumie, tedy těla, která se nerozložila. O takovém nálezu jako o fextech psali například místní etnografové nebo Teréza Nováková v případě těch v kostnici ve Voleticích u Luže.

Několik fextů, které bychom dnes nazvali spíš jako mumie, našli také v kryptě kostela ve Vamberku. Fextové byli ale podle pověstí rozpoznatelní už za života. A to už na první pohled, protože byli údajně výrazně vyšší než běžní lidé a až neuvěřitelně silní.

Projevovali se u nich taky jakési magické schopnosti. Krom neobvyklé síly měli fextové také schopnost vyhnout se kulkám. Nebylo je vůbec snadné zabít a šlo to jen za určitých okolností, například skleněnou kulí. Žili také výrazně déle než ostatní lidé a často se jejích podivné schopnosti projevovaly i po smrti. Například když se jejich tělo dokázalo pohnout, chytit nějakého nebožáka za ruku apod.

Že se člověk stane fextem, k tomu ho předurčovalo už samotné narození, lépe řečeno jeho způsob. Byl to ten, kdo se narodil v tzv. košilce, tedy plodovém obalu.

Spustit audio

Související

Nejnovější zprávy

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.