Záhady Pardubického kraje
Bájní nezranitelní fextové
Silák s magickými schopnostmi, kterého je těžké zabít a jeho tělo se po smrti nerozkládá. Tak popisují pověsti tzv. fexty. Ti se u nás objevují až na výjimky převážně v Pardubickém kraji a jeho okolí. Mluví se o nich i jako o ochráncích východních Čech.
Fextové jsou středoevropský fenomén. Nikde jinde na světě se neobjevují. O to je zvláštnější, že se o fextech v českých zemích mluví na tolika místech v Pardubickém kraji nebo nedaleko něj, zatímco jinde třeba zcela chybí.
Tak například v Sebranicích měli údajně 16 fextů, které vykopali na tamním hřbitově. Dokonce se tam píše také o jakémsi klanu fextů, který vesnici chránil. V nedaleké Lubné byl prý fextem tamní myslivec a v Dolním Újezdě chytal fext prý kulky, které po něm stříleli, holýma rukama. Místní chránil před švédskými vojáky fext v Cerekvicích nad Loučnou. A fexta měli také v Honbicích, Dobrém v Orlických horách atd.
Jak se stát fextem
Pověsti hovoří o fextech jak za jejich života, tak po smrti. V druhém případě jsou fexty zjednodušeně jakési mumie, tedy těla, která se nerozložila. O takovém nálezu jako o fextech psali například místní etnografové nebo Teréza Nováková v případě těch v kostnici ve Voleticích u Luže.
Několik fextů, které bychom dnes nazvali spíš jako mumie, našli také v kryptě kostela ve Vamberku. Fextové byli ale podle pověstí rozpoznatelní už za života. A to už na první pohled, protože byli údajně výrazně vyšší než běžní lidé a až neuvěřitelně silní.
Projevovali se u nich taky jakési magické schopnosti. Krom neobvyklé síly měli fextové také schopnost vyhnout se kulkám. Nebylo je vůbec snadné zabít a šlo to jen za určitých okolností, například skleněnou kulí. Žili také výrazně déle než ostatní lidé a často se jejích podivné schopnosti projevovaly i po smrti. Například když se jejich tělo dokázalo pohnout, chytit nějakého nebožáka za ruku apod.
Že se člověk stane fextem, k tomu ho předurčovalo už samotné narození, lépe řečeno jeho způsob. Byl to ten, kdo se narodil v tzv. košilce, tedy plodovém obalu.
Související
-
O bílé paní, pokladu a světýlku. Vydejte se po stopách pověstí v Žamberku
Proč má Žamberk ve znaku kance a orlici? Kde se prý dodnes ukrývá poklad? Jak to bylo se žamberským upírem nebo s milenci u kapličky Pod Suticí?
-
Cesta plná pověstí vede z Košumberka do Voletic, Lozic a Jenišovic
Půvabná krajina obklopuje hrad Košumberk. Rozhlédnout se po ní lze z vyhlídek gotického a renesančního paláce. Nebo se vydat z jeho výšin dolů.
-
Po stopách legend a pověstí v Ústí nad Orlicí
Tajemný obraz, který zachránil město před nepřáteli; vodníci a duchové zlých správců. To je několik témat z řady pověstí a legend, které se váží k Ústí nad Orlicí.
Nejnovější zprávy
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.