Záhady Pardubického kraje

Tajemná podzemí

Existuje tajná chodba z Pardubic na Kunětickou Horu, o které velmi poutavě vypráví pověsti? A jak je to s dalšími možnými podzemními labyrinty v městech Pardubického kraje? Vypovídají o jejich existenci například nálezy ve Vysokém Mýtě, Svitavách a Moravské Třebové?

Známá pověst vypráví o tajemné chodbě, kterou jsou údajně propojeny Pardubice a Kunětická Hora. Ta se znovu a znovu objevuje i v souvislosti s novými nálezy v okolí pardubického zámku. Fantazii také dráždí například rozsáhlé katakomby pod nestarším pardubickým kostelem Zvěstování Panny Marie v Klášterní ulici, anebo podzemí právě pod hradem Kunětická hora. Existenci chodby se ale dodnes nedokázalo prokázat.

Čtěte také

Naopak se ví o rozsáhlém podzemním labyrintu středověkých sklepů pod Vysokým Mýtem. Bohužel vchody do jeho nejnižších částí v 60. letech minulého století kvůli špatné statice zalili betonem.

O gotickém rozsáhlém podzemí se mluví také ve Svitavách, to ale nebylo nikdy prokázáno. Stovky metrů podzemních štol tam objevili, pochází ovšem z 19. století a jsou to ty, kterými se odváděla voda ze slepých ramen Svitavy. Ještě záhadnější podzemí je pak v Moravská Třebová. Nové vstupy do něj se podařilo odhalit až v posledních letech a dosud čekají na prozkoumání.

Spustit audio

Související

Nejnovější zprávy

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.