Záhady Pardubického kraje

Tajemná podzemí

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Jeden z několika zazděných portálů zámeckého sklepení

Existuje tajná chodba z Pardubic na Kunětickou Horu, o které velmi poutavě vypráví pověsti? A jak je to s dalšími možnými podzemními labyrinty v městech Pardubického kraje? Vypovídají o jejich existenci například nálezy ve Vysokém Mýtě, Svitavách a Moravské Třebové?

Známá pověst vypráví o tajemné chodbě, kterou jsou údajně propojeny Pardubice a Kunětická Hora. Ta se znovu a znovu objevuje i v souvislosti s novými nálezy v okolí pardubického zámku. Fantazii také dráždí například rozsáhlé katakomby pod nestarším pardubickým kostelem Zvěstování Panny Marie v Klášterní ulici, anebo podzemí právě pod hradem Kunětická hora. Existenci chodby se ale dodnes nedokázalo prokázat.

Čtěte také

Naopak se ví o rozsáhlém podzemním labyrintu středověkých sklepů pod Vysokým Mýtem. Bohužel vchody do jeho nejnižších částí v 60. letech minulého století kvůli špatné statice zalili betonem.

O gotickém rozsáhlém podzemí se mluví také ve Svitavách, to ale nebylo nikdy prokázáno. Stovky metrů podzemních štol tam objevili, pochází ovšem z 19. století a jsou to ty, kterými se odváděla voda ze slepých ramen Svitavy. Ještě záhadnější podzemí je pak v Moravská Třebová. Nové vstupy do něj se podařilo odhalit až v posledních letech a dosud čekají na prozkoumání.

Spustit audio

Související