Zapomenuté osobnosti Pardubického kraje

Karel Pippich, hybatel kulturního a společenského dění v Chrudimi

Největší audioportál na českém internetu

Karel Pippich patřil k nejvýznamnějším občanům Chrudimi na přelomu 19. a 20. století | Foto: Regionální muzeum v Chrudimi

Karel Pippich byl jedním z hlavních iniciátorů stavby chrudimského muzea nebo budovy Sokola (5. díl z 14)

Právník, politik, herec, režisér, hudebník, zpěvák, spisovatel, organizátor, filantrop, vlastenec, Sokol. To je výčet řady rolí Karla Pippicha, významného občana, který se také výrazně podílel na podobě města takového, jaké známe dnes.

Karel Pippich se narodil v roce 1849 v rodině Emanuela Pippicha. Sám otec byl také významnou a aktivní osobností a jeho syn na jeho činnost v podstatě navázal. Ať už tím, že se stal také advokátem, nebo tím, jak působil ve veřejném životě, především Chrudimi. K zásluhám Emanuela Pippicha například patří to, že založil v Chrudimi první pěvecký soubor, nebo že přispěl vzniku chrudimského parku, pivovaru a nového muzea.

Přeměnil Chrudim na Athény

Karel Pippich pak skutečně následoval kroky svého otce. Zvláště se ale podílel na rozkvětu kulturního a společenského života Chrudimi. Zvýšil například úroveň místního ochotnického divadla i pěveckého spolku, přispěl k rekonstrukci divadla. Příležitostně psal básně a divadelní hry, divadelní představení režíroval, hrál v nich, zpíval, skládal hudbu a naopak některé jeho texty byly zhudebněny.

Je například autorem libreta k opeře Otakara Ostrčila Vlasty skon. Do Chrudimi pak zval řadu významných osobností, včetně Bedřicha Smetany, Zbyňka Fibicha nebo Antonína Dvořáka, se kterým ho pojilo mnohaleté přátelství.

Byl jedním z hlavních iniciátorů stavby chrudimského muzea v dnešní Široké ulici, jehož podoba byla prý také jeho nápadem. Podílel se na projektu regulace řeky Chrudimky do současné podoby. Za jeho přispění vznikla v Chrudimi řada škol, včetně gymnázia.

Karel Pippich byl nadšený Sokol, zde se sokolským oznakem na klopě

Působil také v sokolském hnutí, jako starosta chrudimského Sokola a také starosta východočeské župy a podnítil také výstavbu budovy Sokola. Na jeho počest byla pojmenována právě východočeská sokolská župa a nové chrudimské divadlo. Dlouhodobě zasedal v chrudimském zastupitelstvu a městské radě, byl také poslancem českého sněmu.

Doba působení Karla Pippicha v Chrudimi se řadí k jedněm z největších novodobých rozkvětů města.  Bohatý kulturní a společenský život, který tam organizoval, vedl k tomu, že se Chrudimi začalo říkat „Athény východních Čech“.  Zemřel v roce 1921, bylo mu 72 let a jeho pohřbu se zúčastnilo mnoho spoluobčanů, ale i tehdejších významných osobností, včetně Karla Kramáře.

  • Krmítko
    Krmítko

Mohlo by vás zajímat