Zbrojní průkaz nejen k sebeobraně. Jak ho získat krok za krokem

16. leden 2024

Zbrojní průkaz si lidé nepořizují jen kvůli ochraně života nebo majetku. Velmi často o něj žádají sběratelé zbraní, myslivci nebo sportovci. Je to v podstatě listina, která člověka opravňuje k nabývání vlastnictví a držení zbraně.

Získat zbrojní průkaz není podle lektora sebeobrany Viktora Brebery jednoduché. Kromě splnění základních podmínek - dosažení věku 21 let, čistý trestní rejstřík nebo zdravotní způsobilost, je třeba zvládnout náročný teoretický test i praktickou část.

V písemném testu uspěje polovina

Žádost si vytisknete na internetu a podáte na policii. Tiskopisy je možné si vyzvednout na kontaktních pracovištích služby pro zbraně a bezpečnostní materiál krajských ředitelství policie. Najdete je také na internetových stránkách Ministerstva vnitra.

Čtěte také

„Zkouška se skládá ze tří částí. Nejprve se dělá písemný test z teoretických znalostí. Adept se musí naučit více než pět set otázek, které se týkají klasické legislativy, konstrukce zbraní, vyhlášek, a podobně. Při této první zkoušce ztroskotá i polovina zájemců. Ti úspěšní pokročí k praktické části zkoušek,“ popisuje lektor Viktor Brebera.

Další zkouškou je bezpečná manipulace se zbraní. Jsou firmy, které se zaměřují na přípravy lidí, kteří chtějí zbrojní průkaz. „Na střelnicích bývají vypsané kurzy, například v Pardubicích Na Hůrkách si zaplatíte kurz a instruktor vás naučí zásadní dovednosti,“ radí lektor.

Instruktor sebeobrany Viktor Brebera

Pokud projdete zkouškou manipulace, která se skládá před instruktorem a zástupcem policie, dojde ke třetímu kroku, a tím je praktická střelba. Svoje dovednosti prokazujete na střelnici. Tam se projeví, zda jste schopni pracovat i s ostrým střelivem a zvládnete trefit to, co máte, podle typu zbraně.

Zbrojní průkaz mají lidé z různých důvodů:

  • Ke sběratelským účelům – lidi zbraně zajímají z pohledu techniky, rádi je rozebírají a zase skládají
  • Ke sportovním účelům – využívají se dlouhé i krátké zbraně, broková střelba, vzduchové zbraně, a podobně
  • K loveckým účelům – přibývá žen v myslivosti, ke zbraním se dostávají přes zálibu v chovu loveckých psů
  • K výkonu zaměstnání nebo povolání – potřebují je policisté nebo bezpečnostní soukromé služby
  • K ochraně života, zdraví nebo majetku

„Co se týká zbraní k sebeobraně, tady si v hlavně a v srdci odpovězte na otázku, jestli jste schopni zbraň v případě nebezpečí použít. Pokud ji už vytáhnete, můžete být donuceni vystřelit, aniž byste to dobře promysleli, a pokud nebudete mít natrénováno, může dojít k neštěstí,“ varuje lektor sebeobrany Viktor Brebera.

Spustit audio

Související