Zmizelé židovské příběhy
Růženka byla jedinou dcerou Pavla Saluse, do transportu šla s rodiči a manželem Karlem
Celý seriál:
Salusovi bydleli a měli obchod v Chrudimi na Kateřinském předměstí. Rodinný podnik později převzala jejich dcera Růženka s manželem Karlem Glücklichem. V prosinci 1942 musela celá rodina z Chrudimi odejít. Čekalo je terezínské ghetto a cesta do Osvětimi. Nikdo z nich holokaust nepřežil.
Dům Salusových v Havlíčkově ulici v Chrudimi už nestojí, zmizel během přestavby města v osmdesátých letech. Proto nelze umístit kameny zmizelých pro Salusovy a Glücklichovy před jejich dům. Budou položeny u kostela sv. Kateřiny, který jako jeden z mála objektů v této čtvrti zůstal, spolu s kameny zmizelých pro členy rodiny Munkovy a Roubíčkovy.
Rodina Salusova byla jednou z nejvýznamnějších židovských rodin v Chrudimi. Do města přišli na konci 19. století. Pavel Salus se přistěhoval za svým starším bratrem Emilem, který měl na rohu Poděbradovy ulice dům s obchodem v přízemí a pražírnou kávy v zahradě.
Emil Salus patřil mezi významné chrudimské občany, byl aktivní nejen v rámci židovské obce, ale i v městském zastupitelstvu. Se svou ženou Klárou měli devět dětí, bohužel Emil v poměrně mladém věku v roce 1910 zemřel a tak veškerá starost o rodinu i obchod zůstala na jeho ženě Kláře.
Devět dětí Salusových
Salusovi měli sedm dcer a dva syny. Starší dcery byly podle tradice provdány do jiných židovských rodin - nejstarší dcera do chrudimské rodiny Breitenfeldových, mladší Marie do rodiny Winternitzových ze Svitav a Růžena za Alfreda Spiegla z Kostelce nad Orlicí (její vnučka Madeleine Albrightová se o pár desetiletí později stane ministryní zahraničí USA). Mladší děti Salusovy si už mohly vybrat partnera podle svého uvážení a příslušnost k židovské víře už nebyla nutná.
Ida Salusová se tak mohla provdat za malíře a chrudimského pedagoga Ferdinanda Pochobradského, se kterým měla dvě děti - Petra a Alexandru. Bohužel rodinu Pochobradských postihla veliká tragédie.
Ida přišla o syna a v roce 1941 i o manžela, který ji jako nežidovský partner poskytoval ochranu před protižidovskými opatřeními. Proto musela v prosinci 1942 spolu s ostatními chrudimskými židy do transportu do Terezína a vzápětí do Osvětimi, kde byla zavražděna. Dcera Alexandra, neboť měla nežidovského otce, do transportu nešla, v závěru války ale musela na nucené práce do Německa. Holokaust jako jediná z rodiny přežila.
Rodinný obchod převzal syn Viktor
Dalším ze sourozenců Salusových byl Viktor. Jako nejstarší syn převzal rodinný podnik a oženil se s Marií, se kterou měli tři děti - Hanu, Emila a Jana. Všechny děti studovaly na chrudimském gymnáziu, bohužel Hana se nakazila tuberkulózou a v roce 1934 zemřela. V prosinci 1942 musela celá rodina do transportu, do Chrudimi se po válce vrátil jen Jan.
Jan Salus se oženil a v roce 1947 se jim ještě v Chrudimi narodil syn Jan. Po komunistickém puči emigrovala mladá rodina do Izraele a později do Kanady. Po roce 1989 se Jan Salus vrátil do Chrudimi a v restitucích získal zpět dům, i když velmi zničený.
Když do rodného domu poprvé po více než čtyřiceti letech vstoupil, dveře mu otevřel nájemník a uvítal ho slovy: "Dobrý den, pane Salusi, tady je všechno Vaše," pak si sbalil osobní věci a odešel.
Mladý John Salus jezdí do Chrudimi dodnes, v roce 2022 mu městská rada udělila titul Čestného občana. John Salus je totiž poslední židovské dítě, které se v Chrudimi narodilo.
Jaká tragédie se stala v rodině Pochobradských, že o ní psaly noviny několik týdnů? Poslechněte si Zmizelý židovský příběh rodiny Salusovy z Chrudimi...
Mohlo by vás zajímat
Nejnovější zprávy
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Přijměte pozvání na úsměvný doušek moudré člověčiny.
František Novotný, moderátor


Setkání s Karlem Čapkem
Literární fikce, pokus přiblížit literární nadsázkou spisovatele, filozofa, ale hlavně člověka Karla Čapka trochu jinou formou.