Zmizelé židovské příběhy
Krausovi dělali pálenku v Miřeticích i v Kentucky
František a Pavel Krausovi utekli před nacisty do USA. Zbytek rodiny zahynul v Osvětimi. Do Miřetic se už nikdy nevrátili.
Krausovi se natrvalo usadili v Miřeticích v roce 1884 v domě čp. 1. Hynek Kraus provozoval výrobu a prodej lihovin. V roce 1907 se se svou ženou Barborou přestěhoval do Slatiňan. V Miřeticích zůstal jejich nejmladší syn Jiří s manželkou Martou a nadále provozovali výrobnu lihovin. Měli jediného syna Zdeňka, který se v Miřeticích před válkou učil u kováře Františka Uchytila. Zdeňkovi bylo 18 let, když nastupoval s rodiči do transportu. Všichni tři byli zavražděni v lednu 1943 v Osvětimi.
Nejstarší syn Krausových Josef odešel na přelomu století do Ameriky a druhorozený syn Emil ještě v době monarchie do Štýrska. Vystudoval chemii a s rodinou se usadil v městečku Pernegg an der Mur, nedaleko Grazu, kde provozoval rovněž továrnu na lihoviny. Emil s manželkou Marií měli čtyři děti: Františka, Annu, Pavla a Bedřicha.
Příchod nacistů
Když Hitler obsadil Rakousko, rozhodl se Emil s manželkou a nejmladším synem Bedřichem vrátit do domu prarodičů ve Slatiňanech. Hitler je ale brzy dohnal i zde. Nejstarší Emilův syn František žil už v té době v USA a snažil se zbytek rodiny dostat z okupovaného Československa. V zahraničí už žila sestra Anna a v roce 1940 se podařilo vycestovat i bratru Pavlovi.
Americkým špiónem
V USA se přihlásil k letectvu. Díky jazykovému vybavení byl přijat do výzvědné služby americké armády a po ukončení výcviku dostal hodnost rotného. Díky tomu se v roce 1943 stal občanem Spojených států amerických, a brzy poté odjel s třetí pěší divizí do Evropy.
Rodiče i nejmladší bratr Bedřich odjet ze země nestihli. V prosinci 1942 nastoupili do transportu do Terezína a v září 1943 do Osvětimi. Tam žili půl roku v tzv. rodinném táboře, aby je 8. března 1944 s ostatními vězni tohoto bloku zavraždili v plynových komorách.
Pavel Kraus se s americkou armádou aktivně zapojil do bojů v Evropě. Válečné zásluhy ověnčil husarským kouskem, podařilo se mu totiž odhalit bývalého Hitlerova osobního strážce podplukovníka SS Otto Skorzenyho. Příběh Pavla Krause zachytila spisovatelka Joannie Holtzer Schirm ve své knize Dobrodruhy proti své vůli.
Bratři Krausovi dělají kukuřičnou whisky v Kentucky
Starší z bratrů František Kraus pokračoval v rodinném řemesle a stal se ředitelem továrny na destiláty Barton Distiller and Jim Beam. Tato společnost si vysloužila mezinárodní úspěch s kentuckou kukuřičnou whisky tzv. burbonkou. Ve vedení stejné firmy pracoval po návratu z Evropy i Pavel Kraus. Fratišek zemřel v roce 2004 a Pavel v roce 2014 ve věku 95 let.
Poděkování Alžbětě Langové ze Státního okresního archivu v Chrudimi za veškeré informace a jejich prezentaci.
Související
-
Před 80 lety museli odjet židé z Pardubic do ghetta Terezín
Před osmdesáti lety 5. a 9. prosince 1942 museli židé opustit Pardubice.
-
Padákoví andělé: Snesli se z nebe a přinesli naději
Snesli se z nebe a přinesli naději. Sedmidílný seriál připomene příběhy československých parašutistů vyslaných londýnskou exilovou vládou během druhé světové války.
-
Co kostka, to příběh. Kameny zmizelých už budou mít i Pardubice
Lidově se jim říká štolprštajny. Přímo na ulicích nám v různých městech připomínají oběti druhé světové války, holocaustu a nacistického režimu.
Nejnovější zprávy
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.