Zpátky na plac. Nová aplikace vrací do hry zaniklé památky

10. říjen 2023

Možná to znáte od svých prarodičů: Za mě tady stálo tohle a tady tohle... Místo fantazie teď můžete nechat pracovat technologickou novinku.

„Aplikace funguje ve webovém prohlížeči s adresou Nezmizelo.cz. Kromě dobových fotografií, kreseb jednotlivých památek, populárně-naučných textů se tam dají najít i jejich 3D modely. Lidé si je můžou prohlédnout přímo na místě, kde před mnoha lety stávaly. Zobrazí si je v rozšířené realitě na mobilu anebo tabletu v kontextu okolní zástavby. Dokážeme do obrazu před nimi umístit digitální modely památek. Díky konzultaci s památkáři z Fakulty restaurování vypadají realisticky a dobově hodnověrně,“ říká vedoucí projektu z Fakulty elektrotechniky a informatiky Univerzity Pardubice Jiří Kysela.

Myšlenka zrála roky

Konkrétně v Pardubicích se turisté pokochají 3D modely židovské synagogy, staré radnice, prvorepublikového pavilonu v Tyršových sadech, hotelu Veselka a Bílé brány. I v Litomyšli uvidí synagogu, dále hotel U Zlaté hvězdy, poštu, vilu stavitele Antonína Beby i obuvnickou továrnu Ignáce Bergera. Vývojáři pracovali taky s takzvanou gamifikací, tedy herními aktivitami. „Jakmile se lidé objeví na daném místě, checknou se a následně si v turistickém informačním centru můžou vyzvednout odměnu.“

V rozšířené realitě se můžete podívat, jak to vypadalo na třídě Míru v Pardubicích, když tam ještě stála Veselka

Samotná aplikace je podle Kysely součástí většího projektu, jedním z několika výstupů. „Kromě aplikace šlo třeba o odbornou knihu anebo skripta. Příprava byla velmi časově náročná. Museli jsme hledat veškeré podklady pro památky. Získávali jsme je z archivů po celém kraji, ze soukromých sbírek, často ne v ideálním stavu. Stavební dokumentace památek bývala i mnoho set let stará. Peníze jsme čerpali z grantů, protože to bylo navíc finančně náročné, limitované. Snad se nám podařilo při omezených zdrojích vygenerovat uživatelsky příjemnou aplikaci.“

Nápad je starý asi 10 let. Stojí za ním vedoucí projektu a Pavla Štorková. „Tehdy jsme společně na zahraničních konferencích v teoretické rovině publikovali články. Postupně se nápad zdokonaloval. Informační technologie pokročily natolik, že teprve v současné době je možné takovou aplikaci realizovat. Za ty roky vzrostla vybavenost mobily a tablety na dnešní použitelnou úroveň. Bylo by skvělé, kdybychom mohli aplikaci dopilovat, vylepšovat, rozšiřovat o další města a památky.“

autor: Jakub Malý
Spustit audio

Související