Bledule je jako kočka. Dělá si, co chce
Bledule jarní patří mezi první drobné květiny, které dělají radost milovníkům přírody. Ale rozhodně vám neporostou tam, kde vy určíte.
„Pro bleduli je podstatné, aby byla tam, kde ona chce být, ne tam, kde se líbí nám,“ říká zahradník František Hlubocký.
Bledule nesnáší hnojení
Bledule má ráda vlhčí a těžší země. Přestože je to cibulovina, má ráda vodu. Například v Orlických horách nebo na Vysočině ji najdete velmi často na březích potoků. V zahradách ji také vyhovují spíše vlhčí místa, na severní straně pod stromy.
Čtěte také
Bledule ani sněženky nevyžadují žádné hnojení, dá se říct, že ho přímo nesnášejí. Mnohem lepší je pro ně chudá země.
„Na Pardubicku je písčitá země, typické jsou pro nás sněženky, do našeho kraje patří, ale bledulím se nedaří. Letní přísušky jim vadí,“ konstatuje František Hlubocký.
V zahradnictví klasickou bleduli neseženete
Problém je v tom, že bledule se nedá na delší dobu vyjmout ze země. Proto je lepší získat ji z jiné zahrady, domluvit se s majitelem. Někdo má to štěstí, že mu na zahradě rostou celé trsy bledulí a jistě se rád podělí. Ale pozor. Bleduli ani sněženku nikdy nepřesazujte v květu.
Je třeba počkat na dobu po odkvětu, kdy začnou listy žloutnout. Teprve potom vyjmout a přesadit na konečné místo. A pak už jen doufat, že se u vás bledulím bude líbit.
Mohlo by vás zajímat
Nejposlouchanější
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor


Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.