Co bylo ve škole? A máš hotové úkoly? Otázky, které nemusíte pokládat
Doučování je v podstatě vysvětlení učební látky, která ve škole nebyla pochopena. Doučovat mohou rodiče, spolužáci nebo pedagogové, kteří si tím přivydělávají. Ale podle zakladatele Školy Populo Jakuba Rakušana učitelům moc času na doučování žáků po škole nezbývá.
Proto vznikla Škola Populo, která už osm let působí ve větších městech po celé republice. Momentálně doučují kolem deseti tisíc dětí.
Vztah mezi dětmi a rodiči utužuje vzájemná komunikace, která obě strany baví a zajímá. „Ale když spolu dítě a rodič řeší zlomky nebo vyjmenovaná slova, může dojít i ke konfliktu. Proto se mi líbí myšlenka, že dítě přijde z doučování domů a rodič se nemusí ptát na to, jak bylo ve škole a jestli má úkoly. Místo toho se zeptá: Jak ses měl?“ přibližuje jednu z myšlenek Školy Populo Jakub Rakušan.
Jakub Rakušan dodává: „Chceme, aby děti i rodiče přežili školní docházku a aby pomohla naše systematická pomoc ve formě doučování. Nastavit správně současné vzdělávání, to je opravdu nelehký úkol. A já nedokážu změnit vzdělávání, ale můžu mu pomoct. Jsou děti, které se trápí například s matematikou a my přispějeme k tomu, aby látku dohnaly s lektorem, kterého jim vybereme na míru,“ vysvětluje Rakušan.
Projekt Starší doučuje mladšího
Škola Populo se zaměřuje hlavně na přípravu k přijímacím zkouškám na střední školy. Ale zakladatel Rakušan má v šuplíku i nový projekt, který se dá podle něj velmi dobře napasovat na aktuální vzdělávací systém.
Jak by mohl fungovat? Poslechněte si v záznamu pořadu.
Související
-
S kapesným začněte na prvním stupni. Dítě tak pozná hodnotu peněz
Když neumí hospodařit dospělí, nebudou to umět ani jejich děti. A z posledního průzkumu vychází jednoznačně, že se finanční rezerva Čechů oproti loňskému roku ztenčila.
-
Děti potřebují jasné hranice. Lektor bojového umění vysvětluje proč
Komplexní bojové umění využívá kromě fyzického i trénink hlavy. Ve škole tradičních bojových umění v Chrudimi se učí děti nejdřív socializovat, zapadnout do kolektivu.
-
Netradiční učiliště. Včelaři v Nasavrkách studují dálkově a je jim průměrně 45 let
Středním odborné učiliště včelařské v Nasavrkách je poněkud netradiční, denní studenty nemají a věkový průměr žáků je přes 45 let.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.