Dagmar Pecková: Je blbá doba. A rozhodující pro kulturu v Čechách
Někteří lidé si v době covidu odvykli chodit za kulturou nebo mají strach. Světoznámá pěvkyně pozoruje pokles zájmu o umělecká vystoupení. Svého chrudimského festivalu Zlatá pecka se ale nevzdává. Další ročník zpestří konec prázdnin.
Akce se tentokrát věnuje Marii Callasové. „To byl největší operní zjev 20. století. Ale ona byla taky filmová herečka. Za svoji krátkou kariéru toho zvládla celkem hodně. Festival zahájíme v sobotu 21. srpna výstavou jejích fotografií, ať už civilních nebo v různých rolích. Taky ji obrazově vyjádřili různí malíři a umělci, kteří to dostali za úkol. Některá díla jsem viděla a jsou nádherná. Prostě jenom zapnout její hlas, hudbu,“ říká Pecková.
Měly něco společného?
„Měly jsme společnou pěveckou vášeň a odhodlání za každou cenu vyjádřit na jevišti tu nádhernou hudbu. Máme společné vrcholy a pády, stejně jako další zpěvačky a zpěváci. Marii hraju během festivalu v divadle Karla Pippicha ve hře Terrence McNallyho Mistrovská lekce. Proto jsem se musela do jejího života podívat trochu víc. Přečetla jsem o ní několik biografií,“ popisuje operní diva.
Součástí festivalu je taky nedělní mše v kostele Nanebevzetí Panny Marie. Právě tam festival 22. srpna oficiálně začne. Zazní Petite messe solennelle Gioachina Rossiniho. Večer pak bude koncert v Klášterních zahradách, kde vystoupí sedm pěvkyň s oblíbenými melodiemi a áriemi Marie Callasové.
„Festival býval i v Medlešicích, odkud pocházím. Z technických a finančních důvodů musíme využít postaveného jeviště na chrudimském náměstí. Program tedy přesuneme tam. Festivalové pódium uvítá talkshow Aleše Cibulky i kapelu The Tap Tap,“ pokračuje Pecková.
Prostor pro talenty
V programu najdou uplatnění i umělci budoucnosti. „Pěvissimo je pro mladé pěvce do 30 let. Představují se v něm ti nejlepší z interpretačních kurzů, které vedu. Dostanou příležitost ukázat se veřejně. Opravdu dobří se pak v dalších ročnících dostávají do zahajovacích koncertů. Snažíme se, aby se u nás vývoj pěvectví posunul. Talentissimo je na podobném principu, ale pro děti do patnácti let. Ty pak vystupují v Novém zámku v Kostelci nad Orlicí.“
Hraný životopisný dokument o Marii Callasové budete moci vidět v místním kině. A přehlídku 30. srpna tradičně ukončí opera Jana Jiráně Carmen Y Carmen. V hlavních rolích Dagmar Pecková a Bára Hrzánová.
Zakladatelka Zlaté Pecky si na ní dodnes dává záležet: „Potřebujeme, aby lidé chodili. Abychom mohli dál pokračovat a místní politiky přesvědčili, že je festival důležitý. Když bude účast omezená, nemáme v rukou žádné argumenty. Je opravdu blbá doba. A rozhodující pro kulturu v Čechách,“ myslí si.
Související
-
Dagmar Peckové vybrala povolání Rusalka. Už v šesti letech
Rodačka z Pardubického kraje dobře ví, odkud pochází. Tvrdí, že jí Chrudim dala křídla, aby se mohla rozletět do světa. Městu to vrací festivalem Zlatá pecka.
-
Nevzali mě na konzervatoř ani do národního, vzpomíná na začátky Dagmar Pecková
Čas pro toto setkání jsme hledali hodně dlouho. Dnešní host je totiž v neustálém pohybu, a to jednak mezi koncertními sály celého světa, taky mezi svými dvěma domov...
-
První Zlatá Pecka nasadila laťku vysoko. Druhá ji prý dotáhne
Rok plný práce, nahrávání i přípravy druhého ročníku festivalu Zlatá Pecka má za sebou mezzosopranistka a pořadatelka v jedné osobě Dagmar Pecková.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor


Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.