Kde sehnat nejlepší zvěřinu a jak ji proměnit v lahůdku, po které oblíznete celý talíř i s hrncem?
Magazín o zdravém životním stylu. Poslouchejte Šarm:
- 00:47 Zpěvačka Kamila Nývltová a její podzimní plány
- 05:07 V Módních trendech vás pozveme na návrhářskou přehlídku
- 09:09 Zeptáme se, do jaké míry se muži zajímají o plastické estetické operace
- 13:19 Ženám poradíme, jak pomocí make-upu ukrýt viditelné vrásky
- 16:19 Šéfkuchař Radek Pálka a zvěřina. Recept na kančí kýtu s jalovcovou omáčkou
- 19:45 Ochutnáme chilli papričky a povíme, proč bychom je měli zařadit do jídelníčku
Od září pročišťují myslivci les, takže zvěřina na trhu je právě teď - a bude až do prosince - nejčerstvější a nejchutnější. Maso zvěřiny je aromatičtější a chutnější než hovězí nebo vepřové.Čtěte také
Výběr masa: Výběr druhu zvěře i částí zvířete se odvíjí od toho, co chcete vařit. Pernatá na pečení, vysoká na omáčky a minutky. Černá zvěř se hodí na všechny způsoby. Nejdostupnější bývá bažant.
Prodej se řídí povolením k odstřelu, koupíte ji na podzim a v zimě. Cena se odvíjí od druhu nebo části kusu, od 100 korun za kilogram do 600 korun (jelení roštěnec).
Úprava: Maso musí být odležené. Od doby odstřelu zhruba 1-2 týdny podle teploty v lednici, v chladných dnech (0-5 °C) i venku. Nestaženou vysokou a černou zvěř pověste za nohy, bažanta za krk, aby vnitřnosti netlačily na prsní části, zajíce za zadní nohy, aby vnitřnosti netlačily na stehna. U vysoké a černé zvěře se vyhněte postřeleným místům. Místo koření používejte čerstvé bylinky, aby si maso zachovalo svoji chuť a vůni.
Čtěte také
Chuť zvěřiny: Zvěřina je nejlepší maso, nepochází z chovů - v podstatě biopotravina bez přebytečného tuku. Oproti jinému masu odpovídajícího druhu zvířete cítíte pravou chuť, intenzivní dle pohlaví a věku zvířete.
Výběr masa: Nejdůležitější je čerstvost, mraženému se vyhněte. Silné zvěřinové vůně se nebojte, maso musí mít tmavě (srnčí, jelení) až středně červenou barvu (divočák).
Úprava: Ze stehen a plece uvaříte skvělé ragú, guláš nebo dušenou pečeni. Hřbet nakrájejte na medailonky nebo řízky a rychle je opečte v pánvi nebo připravte jako rostbíf.
Kančí kýta s jalovcovou omáčkou
O divokých prasatech se říká, že dlouho nevydrží na jednom místě a za noc naběhají desítky kilometrů. Což je ale mýtus. Většinou se zdržují poblíž míst, kde najdou potravu. Ve většině případů se jedná o přikrmovací zařízení postavené lesníky. A proto je na Šumavě divočáků dost a zbyde tak i nějaká ta kýta, abychom si ji udělali na jalovci.
Na 4 porce:
750 g kančí kýty
50 g slaniny nakrájené na klínky
2 lžíce oleje
1 cibule
5 stroužků česneku
3 lžíce sádla
2 dl červeného vína
5 kuliček jalovce jalovec
pepř
sůl dle chuti
Postup přípravy:
Kančí maso si nejprve očistěte a z odřezků si udělejte vývar. Jak již dobře víte, vždy je lepší dát do jídla vývar, byť slabý, než silnou vodu.
Očištěné maso našpikujte slaninou. Kéž byste sehnali voňavou domácí slaninu. A se slaninou rozhodně nešetřete. Kančí maso a kýta zvlášť bývá sušší, a právě slanina nám jednak maso ovoní a potom hlavně krásně promastí zevnitř.
Jalovcové kuličky si rozmáčkněte v hmoždíři. Okamžitě ucítíte to úžasnou vůni ginu. Do jalovce přidejte 2 lžíce oleje, pepř a sůl a důkladně vše promíchejte.
Touto voňavou marinádou maso pořádně potřete. Dejte ho do mísy, zakryjte víkem, nebo potravinářskou fólií a nechte odležet v lednici alespoň 24 hodin.
Následující den si troubu rozehřejte na 180 °C a pusťte se do práce.
Čtěte také
Na sádle si orestujte jemně nakrájenou cibuli do světle hnědé barvy. A na této cibulce ze všech stran opečte naložené maso. Ta vůně, co se z toho bude linout je úžasná.
Maso i s cibulí přendejte do hlubšího pekáče, do kterého přidejte na plátky nakrájený česnek.
Pánev vraťte na sporák a nalijte do ní červené víno. Lepší víno je sušší a zemitější.
Víno nechte na pánvi skoro odvařit. Potom přidejte cca ½ l vývaru a nechte ho zredukovat na polovinu. Teprve nyní tento odvar z vína a vývaru nalijte pod maso v pekáči. Pekáč zaklopte víkem, nebo alobalem a dejte do trouby. Teplotu trouby snižte na 165 °C a takto přiklopené maso pečte 2 hodiny. Čas od času se na maso koukněte, přelijte ho výpekem a asi po hodině maso otočte. Po dvou hodinách, nebo když je maso měkké, vyjměte ho z pekáče a šťávu nechte na sporáku trochu zredukovat. V této fázi šťávu propasírujte.
Maso nakrájejte na plátky a přelijte tou úžasnou a silnou šťávou.
To vše a ještě mnohem víc v magazínu o životním stylu Šarm v sobotu po 18 a neděli po 11 hodině. Na setkání s vámi se těší Lada Klokočníková.
Související
-
Letní putování s šéfkuchařem Radkem Pálkou za regionálními specialitami aneb jiný kraj, jiná chuť!
Vydáme se napříč Českou republikou a ochutnáme krajové speciality. Například: Karlovarskou vřídelní polévku, Kraslickou liškajdu, Jesenické knedlíčky, oukrop a další jídla.
-
Gastronomické putování s šéfkuchařem Radkem Pálkou za zajímavými exotickými recepty celého světa
V rámci Habaděje Českého rozhlasu Hradec Králové cestujeme každý všední den před polednem spolu s šéfkuchařem Radkem Pálkou po nejrůznějších zemích světa.
-
Recept na úžasnou houbovou omáčku od šéfkuchaře Radka Pálky z jeho nové Šumavské kuchařky
Magazín o zdravém životním stylu. Chcete být fit, vědět co se nosí a poznat zajímavé osobnosti? Poslouchejte Šarm!
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!
Vladimír Kroc, moderátor


Zločin na Zlenicích hradě
Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...