Loutkářské muzeum pouští uprchlíky zdarma. Přeje si pohádkový konec
Celoroční oslavy 50. výročí otevření muzea vyvrcholí v sobotu 2. července během divadelní přehlídky Loutkářská Chrudim
Padesátiny letos slaví Muzeum loutkářských kultur v Chrudimi. Vrchol přijde v červenci. Už teď se ale můžete zapojit do soutěže. Kromě toho není muzejníkům lhostejný ani osud Ukrajiny.
„V badatelském centru jsme ubytovali dvě rodiny. Všichni ukrajinští uprchlíci můžou kdykoliv do muzea přijít zdarma. Několik rodin k nám už zašlo. Budeme moc rádi, když se k nám podívají a budou moci obdivovat krásu českých loutek. V našich pohádkách vždy dobro zvítězí a my si moc přejeme, aby se totéž stalo i na Ukrajině,“ říká mluvčí Břetislav Oliva.
Koukejte do výloh
Celoroční oslavy 50. výročí otevření muzea vyvrcholí v sobotu 2. července během divadelní přehlídky Loutkářská Chrudim. „Chystáme pouliční festival na Resslově náměstí a v přilehlých uličkách, do kterého se zapojí množství umělců. Zároveň v muzeu začne nová reprezentativní výstava plná nejvýznamnějších exponátů ze sbírek. Pokřtíme i publikaci 50 let MLK se spoustou zatím nezveřejněných poznatků o vzniku a historii muzea.“
Do připomínky kulatin chce muzeum podle Olivy zapojit co nejvíc chrudimských subjektů. „Oslovili jsme podnikatele v centru města, jestli by byli ochotní do výloh umístit padesátku ve speciálním designu inspirovaném dekoracemi českých výtvarných umělců pro rodinná loutková divadla. Máme k tomu velkou soutěž. Stačí si v recepci vyzvednout herní plán a vydat se po stopách loutek v centru města.“
U příležitosti Světového dne loutkového divadla se taky v pondělí 21. března otevírá nová výstava Cesta za světlem. „Představí luminiscenční loutky slavného divadla Blackwits Ivana Krause a Naděždy Munzarové. Speciální odnož černého divadla zahrnovala vtipné skeče vhodné do různých revuálních programů. Umělci s ním vystupovali na předních světových kabaretních scénách.“
Mohlo by vás zajímat
Nejposlouchanější
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.