Makov má starý kostel a mladé kapličky
Makovský kostel svatého Víta byl původně románskou stavbou postavenou v jedenáctém století. Oproti tomu kapličky vyrostly v polích kolem vesnice teprve před pár lety.
Obec leží na úpatí Českomoravské vrchoviny 10 km od Litomyšle, po cestě do Nových Hradů. První písemná zpráva o Makovu je z roku 1349. O původu názvu se vedou spory, zda je odvozené od planě rostoucího máku, případně od jména možného lokátora Maka, čí Makovského.
ominantou Makova je kostel sv. Víta s věží vyskou 42 metrů. Dobové zprávy se o tomto kostelu zmiňují už za vlády posledních Přemyslovců. Byl několikrát přestavován, naposledy v roce 1999, kdy dostal novou fasádu, krov i střešní krytinu.
Fresky Mikoláše Alše jsou plné ďáblů
Makovský kostel se jako jeden z mála v Čechách může pochlubit vnitřními freskami od národního malíře Mikoláše Alše. Velkoformátové dílo v kněžišti zobrazuje příchod věrozvěstů a přestože je Alšem podepsáno, datováno do roku 1900, malovali ho Alšovi žáci Karel Rašek a Karel Záhorský.
Kostel má mimo jiné také unikátní hodinový stroj z roku 1879, kvůli kterému museli makovští zvýšit věž kostela o čtyři metry. Aby hodiny fungovaly tak jak mají, stará se o ně místní hodinář pan Dudycha, který musí několikrát do týdne vylézt prudkým schodištěm do třetího patra a hodiny promazat a natáhnout.
Tyto hodiny jsou nejen přesné, ale i velmi krásné. Litinový rám je zdobený volutami a nezvykle tvarované kyvadlo je složené z litinové a dřevěné části. Stejný hodinový stroj je možné vidět v expozicích Muzea hlavního města na Florenci.
Věž makovského kostela je 37,5 metrů vysoká. A z oken báně jsou nádherné výhledy na všechny světové strany. Kromě Litomyšle a Růžového paloučku jsou vidět hřbety Orlických hor i Krkonoš. Na dohled jsou také dvě kapličky, které postavil místní hospodář Jiří Vopařil. Ten je stavěl jako napomenutí, zdvižené prsty v krajině, aby si lidé uvědomili, jak nevděčně se k půdě, která nás živí, chováme. Zatímco první kapličku, připomínající spíš boží muka, postavil z kamene sám, s druhou mu už pomáhal restaurátor Vítek Fogl a s výzdobou místní malíř.
Vítek Fogl opravuje statek a restauruje sochy
Vítek Fogl je mladý restaurátor, specializující se na obnovu dřeva. Ke své práci potřebuje dostatek odvětrávaného prostoru a toho mu statek na kraji Makova nabízí dostatečně. Pokud zrovna nepracuje na zakázkách pro kostely, věnuje se rekonstrukci statku, který byl po letech kolektivního hospodaření na spadnutí.
Čas od času ale Vítek Fogl z Makova odjíždí mimo Čechy, s přáteli pomáhá budovat Seleziánské centrum ve Staré Zagoře v Bulharsku. Tam pro děti z nejchudších rodin staví školu a herní centrum. Pokud při své návštěvě Makova Vítka zastihnete, nechte si od něho vyprávět, ať už o zvonech makovského kostela, nebo o památkách Staré Zagory. Ani v jednom Vás nezklame!
Související
-
Na Růžovém paloučku kvetou slzy exulantů
Francouzské růže rostou na palouku mezi Makovem a Újezdcem odnepaměti. Je to zvláštní místo opředené mnoha legendami. Kdo se ho pokusí zničit, toho stihne neštěstí.
-
Výlet ze Štimberka do Dolního Újezdu
Počátek léta je ideální dobou pro výšlap v okolí Poříčí a Dolního Újezdu.
-
Kdo vyhrál bitvu o kostel v Radhošti?
Po vzniku samostatné republiky přešla většina obyvatel Stradouně a Radhoště k Československé církvi. Římskokatolický farář jim ale odmítl půjčit kostel.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.