Malá říjnová knihovnická revoluce. V Pardubicích mění identitu
Krajská knihovna vstoupila do modernější éry. S novým logem spouští i nový web a v proměnách chce pokračovat.
„Věřím, že už teď se nám podařilo změnit vnímání knihovny jako pouhé půjčovny knih. Jsme komunitní, vzdělávací centrum, bezpečný prostor. Děláme spoustu akcí, na které chodí lidé, co třeba ani nečtou. Můžeme se stát centrem neformálního vzdělávání. Mohli bychom být potřební pro společnost z pohledu digitální a mediální gramotnosti, informací. To všechno nabízíme a zdarma. Chceme zvýšit komfort. Knihovna by měla být místem, kde můžete trávit celý den a ne jenom že si vypůjčíte knihu a jdete domů,“ myslí si ředitelka Krajské knihovny v Pardubicích Radomíra Kodetová.
Postupná změna webu
Hned od 1. října se měl rozjet nový web. „Tomu starému bylo 15 let, i když se upgradoval. Myslíme si, že doba pokročila. Blíží se velký boom digitalizace a umělé inteligence. Chtěli jsme web přizpůsobit tak, aby byl co nejpřívětivější, nejjednodušší a aby se na něm dobře hledaly informace.“
Ne všem se ale zatím nová podoba webu zobrazuje. „Změny nabíhají postupně. Během dne by to mělo být v pořádku. Pokud by se někomu ještě teď zobrazovaly staré stránky, měl by za https doplnit www. Případně by mohlo pomoct vymazání mezipaměti,“ doporučil vedoucí edukačního oddělení knihovny Radek Haňka.
Doplnila ho ředitelka Kodetová: „Za nový web jsme šťastní, ale každé dítě se rodí trochu v bolestech. Tyhle věci bohužel neumíme ovlivnit. Záleží to na providerovi webu. Služby nabíhají dva dny, připravují se. Doufáme, že všechno bude v pořádku a že nás lidé případně omluví a nepomluví. Můžeme jenom trpělivě čekat. Některým z nás se to už zobrazuje správně.“
Nebe a dudy
Na novém webu by uživatelé podle Haňky měli první změnu poznat hned na úvodní straně. „Uvidíte, jaké akce se blíží, uvidíte aktuality z knihovny. Tahle sekce nebyla na starých webových stránkách přehledná a lehce viditelná. Menu je velmi přehledné. Během dvou tří kliků se dostanete přesně tam, kam potřebujete a najdete to, co hledáte. Nabízíme snazší přístup k různým databázím. Je tam i samostatná část věnovaná Knihovnímu centru U Vokolků, budovám na Příhrádku. Najdete taky fotografie, které na webu nebyly buď vůbec anebo jsou úplně nové.“
Podle Kodetové nechybí ani přehled literárních osobností. „Tahle databáze vznikala postupně, když se opravoval Příhrádek. Spousta z nich se nám nevešla do výstavy, která tam je. Ale myslíme si, že si zaslouží určitou pozornost. Pod krajskou knihovnu metodicky spadá 420 knihoven, proto je tam i sekce věnovaná jenom knihovníkům. Lidé tak třeba zjistí, kde mají svou nejbližší knihovnu, jaké služby nabízí a co všechno může poskytnout.“
I v případě loga chtěla jít knihovna cestou modernizace. „Pořád by mělo ctít, že jsme krajská knihovna, takže zůstává písmeno K. Grafik David Jonáš pracoval s tím, co je pro knihovnu charakteristické. Myslím si, že se mu to velmi povedlo.“
Co dál?
Odpovídá Radomíra Kodetová: „Čeká nás v nejbližší době změna knihovního katalogu, který bychom chtěli obměnit, modernizovat. Plánujeme otevření velkého edukačního oddělení. Klademe velký důraz na vzdělávání. Knihovna se zapojuje do vládního projektu Digitální občan. Veřejnost se díky němu bude orientovat v tom, co se dneska děje, jak si o co požádat, jakým způsobem pracovat s technikou, jak se chránit a bezpečně se pohybovat po internetu.“
Související
-
Ředitelka pardubické knihovny Radomíra Kodetová má dům plný knih
Knihy jsou celoživotní vášní Radomíry Kodetové. Nejen, že je jimi obklopena celý den ve svém zaměstnání, po knize sahá každodenně i doma.
-
Pardubická knihovna dostala stovku ukrajinských knih, chce dovézt další
Krajská knihovna v Pardubicích převzala darem od místní ukrajinské komunity asi stovku knih v ukrajinštině. Knihovníci je teď zaevidují a postupně zařadí do regálů.
-
Národní knihovna skladuje i internetový obsah. Co jste o ní ještě nevěděli?
Letos na jaře se ujal vedení Národní knihovny České republiky Tomáš Foltýn, absolvent Filozofické fakulty Univerzity Pardubice.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka