Michal Widenský přibližuje svět dětí dospělým. A zase naopak

6. srpen 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Historické dioráma Michala Widenského Hraniční přechod s Německem 1938

Michal Widenský z Pardubic sbírá historické hračky. Rád je opravuje a také fotí. A to dost netradičním způsobem. 

Michal Widenský je nejen sběratel, ale také Toy Stylist and Photographer. Tedy stylista hraček a fotograf, jak svoji činnost, možná jako první v Česku, pojmenoval. Rozbitým hračkám Michal Widenský navrací život a svým způsobem dává také nový rozměr. Hračky fotí rád v přírodě, vytváří z nich různé scenérie a obrazy. Specialitou Michala Widenského jsou dioramata, která často připomínají důležité momenty naší historie.  

První byl kinematograf

Příběh sběratelské vášně Michala Widenského začal u jedné malé krabičky, kterou objevil před více než čtvrtstoletím. „V domě rodičů manželky jsem našel krabičku s různými součástkami, byl i takový malý komínek. Vypadal jako kamínka, ale byla to plechová hračka, filmová promítačka,“ popisuje sběratel.

Dioráma Michala Widenského Poslední skautský tábor 1938

Michal Widenský je technik, proto se zaměřuje především na mechanické hračky, zejména z období první republiky. Sbírá hlavně plechové hračky s pohonem, ale zajímají ho také dřevěné, papírové nebo gumové hračky. Řadu let se Michal Widenský věnuje hračkám od firmy Baťa a.s., část jeho sbírky je vystavená v expozici „Princip Baťa - Dnes fantazie, zítra skutečnost“ ve Zlíně. Kolekce těchto gumových hraček patří k největším na světě.  

Muzeum technických hraček

Michal Widenský se zaměřuje na plechové hračky firmy HUSCH, nejvýznamnějšího československého výrobce z období první republiky. S kolegou Miroslavem Smahou v roce 2017 připravili expozici s hračkami této firmy. K vidění je na zámku v Litvínově. Dokumentuje produkci plechových hraček od roku 1925 do roku 1938. Vystavené jsou ale i hračky z období pokračující výroby v letech 1938-1945. V současné době Michal Widenský připravuje odbornou publikaci o výrobcích firmy HUSCH.

Michal Widenský, společně s Miroslavem Smahou, založili v roce 2008 Muzeum technických hraček. Nesídlí v konkrétním objektu, ale připravuje putovní i stálé výstavy po celém Česku. Na nich návštěvníci uvidí nejen československé mechanické hračky a stavebnice, ale také výrobky německých, francouzských nebo rakouských firem.

Historické hračky ze sbírky Michala Widenského a Muzea technických hraček si můžete prohlédnout ve stálé expozici areálu Děkanského dvora na Třebízského náměstí ve Velvarech, v historickém objektu Regionálního muzea v Mělníku nebo na zámku v Děčíně.

O hračky Michala Widenského mají zájem i filmaři. Kousky z jeho sbírky se objevily ve výpravném historickém seriálu Marie Terezie, filmu Nabarvené ptáče, hrají i ve snímku o Emilu Zátopkovi nebo seriálu o životě Boženy Němcové.  

Malé velké hračky

Michal Widenský je autorem celé řady dioramat, tedy scén, které se snaží navodit dojem skutečnosti. Jde vlastně o dobový obraz s plastickými prvky. Hlavní roli hrají hračky. Tak vzniklo například dioráma z kurtu Pardubické juniorky, zasazené do roku 1937. K některým historickým výjevům musel Michal Widenský figurky dotvořit, například postavu T. G. Masaryka pro historické dioráma „T.G.Masaryk a jeho nová Škoda Hispano-Suiza, květen 1926".

Dioráma Turnaj juniorů v Pardubicích 1937

„Mojí snahou je přiblížit tvorbou svět dětí dospělým a svět dospělých dětem,“ vysvětluje Michal Widenský. Vyjadřují to mimo jiné i fotografie hraček, které vznikají přímo v přírodních scenériích. „Pro tyto obrazy, které pak vypadají jako v reálném měřítku, vytvářím třeba umělé skály nebo i patníky. Vozím je na místo, které si vyberu, rád mám třeba okolí Adršpachu. Fotky potom používám pro tvorbu kalendářů, výstavy, reklamu a publikace Muzea technických hraček,“ dodává sběratel.

autor: BRA
Spustit audio

Související