Mladé ženy zvedají úroveň myslivosti v Čechách. Staří myslivci to ale neradi slyší

6. září 2023

Chov mysliveckých psů se stěhuje i do městských bytů. A lovecká plemena psů si vybírá stále více žen. Podle předsedy Kynologické komise okresního mysliveckého spolku Ústí nad Orlicí Pavla Chalupy zvládají ženy myslivost výborně.

„Každým rokem přicházejí noví a noví mladí lidé, dříve to byla výhradně záležitost mužů. Dnes se ve 30 až 40 procentech přihlašují dívky a mladé ženy, které chtějí něco dokázat s lovecky upotřebitelným psem. A i když to staří a zkušení myslivci neradi slyší, musím říct, že u maďarského a výmarského ohaře se úroveň výcviku díky ženám v poslední době velmi zvedla,“ přiznává Chalupa.

Ženy s mysliveckými zkouškami ale nejsou povinné se svými psy lovit zvěř. „Většinou se věnují lovecké kynologii a pes má výhodu, že je lovecky veden, k čemuž je předurčen,“ říká Pavel Chalupa, který je zároveň rozhodčím pro posuzování loveckého výkonu psů.

Český fousek se dá zvládnout

I takoví psi, kteří nemají svou voliéru, ale žijí třeba v paneláku, podávají podle zkušeností Pavla Chalupy skvělé výkony. Jde o to dát jim prostor k práci. „Například maďarský ohař potřebuje pohyb velmi a každodenně. Nejživější je německý teriér. To je energický pes, já bych ho určitě nechtěl,“ varuje Chalupa.

Předseda Kynologické komise okresního mysliveckého spolku Ústí nad Orlicí Pavel Chalupa

Na druhé straně jsou psi mírnější povahy, jako například labradoři a celá skupina slídičů včetně německého křepeláka nebo kokršpaněla. Plemeno český fousek je podle Chalupy také celkem dobře ovladatelné. I Slováci mají svoje národní plemeno vyšlechtěné na Slovensku. Je to slovenský ohař.

Ohaři předvedou svou práci v Žichlínku

Český fousek byl u nás po první světové válce ohroženým druhem, ale Jaroslav Svoboda a další kynologové se za první republiky zasloužili o oživení tohoto plemene. Na jejich počest se jednou za dva roky koná Memoriál profesora Jaroslava Svobody, což je mezinárodní všestranná soutěž těch nejlepších ohařů. Letos to bude o víkendu 9. - 10. září. Slavnostní zahájení s trubači a těmi nejlepšími ohaři z Čech i ze zahraničí začíná v sobotu o půl deváté v Žichlínku u obecního úřadu.

Spustit audio

Související