Motá drátky a vsazuje kameny. Šperkařka na Rabouni tvoří šperky s nápadem
Šperkařka Zuzana Melckenbeeck Vysoká má stále nové nápady, které si nenechává pro sebe. Ve své stodole na Rabouni kousek od Luže pořádá kurzy, kde učí zájemce vyrábět tepané, drátkované nebo cínované šperky.
„Teď jsem vyzkoušela novou techniku, což je omotávání drátku drátkem. Tenčím se omotává ten silnější a dělá to zajímavé reliéfy. Myslela jsem, že mě to nebude bavit, ale opak je pravdou,“ směje se šperkařka.
Když ti bude úzko, foukni
Mezi další originální nápady šperkařky Zuzany patří přívěsek, který připomíná píšťalku. Zvuk ale nevydává. Zuzana šperk pojmenovala úzkovka. Na její výrobě spolupracovala s psychology.
„Je to úzká trubička, do které je vsazený minerál. Ve stavech stresu se do úzkovky z chirurgické oceli nepíská, ale vydechuje. Když jste nervózní a ve stresu, tak úzkovku jednoduše chytnete a několikrát do ní dlouze vydechnete. Příští týden pojede úzkovka dokonce na Mezinárodní veleletrh vědy do Prahy,“ usmívá se šperkařka.
Oblíbený kámen larimar
Larimar je bleděmodrý kámen, kterému se také říká delfíní kámen. Patří mezi nejoblíbenější kameny šperkařky Zuzany Melckenbeeck Vysoké.
„Tenhle kámen je z Dominikánské republiky. Je tam jediné naleziště na světě a našel se poměrně nedávno, asi před osmdesáti lety. Stále vzácnější jsou vltavíny. Kameny kupuju na mineralogických burzách, snažím se bez překupníků,“ vysvětluje šperkařka, která pořádá tuto sobotu 1. června na Rabouni u Luže Rabouňský JARMARoK.
„Sdružili jsme místní řemeslníky a regionální výrobce a vytváříme jarmark, kde se bude prodávat nebo vyměňovat zboží. Chceme to zaměřit i na udržitelnost, bude tam i bazárek s věcmi, které doma najdeme a nepotřebujeme, ale jsou stále dobré. Chceme, aby se děti naučily udržitelnosti. A samozřejmě nebudou chybět po celý den koncerty, divadla, žongléři, je to takový festival pro celou rodinu,“ zve do své stodoly i na louku podnikavá Zuzana.
Jak si vyrobit prstýnek se spirálkou? Poslechněte si v záznamu pořadu.
Související
-
Dráty z chirurgické oceli mě nadchly. Cínování je ale jen pro trpělivé, říká šperkařka
Zuzana Melckenbeeck Vysoká má umělecké sklony v krvi. Vystudovala Výtvarnou školu Václava Hollara. Věnuje se například malbě, výrobě šperků a mozaik.
-
Originální šperkařka kombinuje hlínu s cínem. Ráda tvoří anděly i lapače světla
Šperky a další umělecké předměty z dílny Moniky Jaré jsou snadno rozpoznatelné. Umělkyně z Horky u Chrasti kombinuje hlínu s cínem, což je velmi neobvyklé.
-
Vyrobit medvídka Pú šperkařka Monika Jará odmítla. Ale anděly i čerty zvládá s přehledem
Monika Jará z Horky u Chrasti miluje svou práci, i když má prsty popálené od pájky. Její dílna je malá, k práci jí stačí stůl, židle, pájka, odsavač par a hromady kamínků.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.