Naučte svého psa sbírat pravé hřiby. Zkušená psovodka ví, jak na to

17. říjen 2024

Chodíte s nadšením na houby a jste pejskaři? Spojte příjemné s užitečným a během procházky učte svého psa poznávat pachy oblíbených jedlých hub. Neměl by to být problém. Psi mají skvělý čich.

 

V českých lesích teď najdete stovky druhů. Pro mnoho lidí je ale stále největší odměnou nález pravého hřibu. I na hledání praváků se podle zkušené psovodky Kláry Hlubocké dá pes vycvičit.

První psi už v Čechách hledají lanýže

„V Čechách už máme první psy, kteří hledají lanýže, tyto houby rostou pod zemí. Dříve se na to používala prasata, ale problém je ten, že jim lanýže chutnají a nechtějí se o tuto pochoutku s člověkem dělit. Psi jsou mnohem ochotnější spolupracovat, protože houby pro ně nejsou chuťově zajímavé. Takže místo, kde je lanýž, označí a člověk může kopat,“ popisuje Klára Hlubocká. Podobně to podle ní funguje s jinými druhy hub.

Čtěte také

Za přičichnutí odměna

Jak tedy naučit psa najít konkrétní houbu? Zůstaňme u pravých hřibů. „Až najdete houbu, tak ji seberte a nabídněte psovi k očichání. Za každé důkladné přičichnutí psa odměňte. On si pak spojí pach konkrétní houby s odměnou. Když se pes naučí houbu rozpoznat, učíme ho označit místo, kde se hřib nachází. Nejjednodušší ohlášení nálezu je štěkáním. A zase postupujete stejně. Pes se učí pochopit asociaci: pach předmětu-odměna-zaštěkání-odměna. Potom už jen vypustíte psa do lesa, posloucháte, kdy a kde začne štěkat, a sbíráte hřiby,“ říká Klára Hlubocká a se smíchem dodává, že aportování hub by rozhodně nedoporučovala.

Klára Hlubocká pracuje jako psovod pod hlavičkou České společnosti ornitologické. Zabývá se potíráním ptačí kriminality, kterou způsobují lidé dravým ptákům. Její psi chesapeake Bay retrívři Viky a Irbis jsou vycvičeni k tomu, aby vyčenichali otrávené návnady, kvůli kterým umírají zvířata v přírodě.

Jak naučit psa uklízet? Poslechněte si v záznamu pořadu.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.