Nejen božská, ale i vzácná. Muzeum opatruje hlavu Neptuna
Městské muzeum v České Třebové pečuje o hlavu, která byla kdysi součástí majestátní sochy boha Neptuna. Vládce moří a vod stál nad rybníčkem v parku Javorka.
Městský park v České Třebové má dlouhou historii a romantická zákoutí. Park o rozloze tři hektary v horních partiích přechází v lesní porost a vedou z něho stezky na Kozlov a Hory. Své jméno získal podle pramene, který vyvěrá v jeho centru. Javorku v České Třebové založil místní Okrašlovací spolek v roce 1885, a to v anglickém stylu.
Už od počátku věnoval spolek velkou péči vybavení parku dřevěnými stavbami a také sochařské výzdobě. Její součástí se, nedlouho po založení parku, stala také socha antického vládce moří Neptuna, s podobou zralého muže, typickým trojzubcem v rukou a pohledem upřeným na vodní plochu. Plastika byla dominantou kamenného ostrůvku, který stál uprostřed rybníčku. Dnes na tomto místě uvidíte sochu Hastrmana od výtvarníka Karla Tomše.
Jediný Neptun od Myslbeka
Způsob pořízení terakotové sochy zůstává dodnes tak trochu tajemstvím. Existují totiž dvě verze. „Podle té první sochu Neptuna uviděl nejmenovaný Českotřebovan na výstavě ve Vídni a tam ji pro Javorku údajně objednal či koupil. Podle druhé verze ji členové okrašlovacího spolku zakoupili přímo od výrobce,“ přibližuje ředitelka českotřebovského muzea Jana Voleská.
Socha Neptuna vznikla v továrně na kachlová kamna a jiné výrobky J. Sommerschuha v Praze, a to podle modelu, jehož autorem byl slavný sochař Josef Václav Myslbek z generace Národního divadla. Šlo o jeho rané dílo, pravděpodobně už z období roku 1868, kdy Myslbek svoji kariéru teprve začínal. Mohlo se tak jednat například o školní práci.
Neptun se v Javorce objevil zřejmě už v polovině 90. let 19. století a na ostrůvku potom vydržel několik desetiletí. Byla to ale socha z pálené hlíny, a tak se na ní vlhkost fatálně podepsala. Pravděpodobně v rozmezí třicátých a čtyřicátých let 20. století se do rybníčku Neptun zhroutil a teprve v letech padesátých byly z vody, při příležitosti čištění rybníčku, vytaženy zbytky plastiky. Zachránit se podařilo už jen Neptunovu hlavu.
Související
-
V České Třebové založil muzeum. Poslední předmět zaevidoval v den své smrti
Městské muzeum v České Třebové patří mezi nejstarší v regionu. Slaví 135 let od svého založení a připomíná výjimečného člověka, svého zakladatele Jana Tykače.
-
V městském muzeu v České Třebové můžete nastoupit do historického vagónu nebo vypravit pár vlaků
Kdysi to bývalo jen malé městečko. S nástupem železniční dopravy se ale všechno změnilo. Příběh České Třebové vypráví stálá expozice v tamním městském muzeu.
-
Největší lednice jsou americké. Jejich podoba vás možná překvapí
V Pardubickém kraji máme dvě výjimečné památky, tak trochu opomíjené. Americké lednice v České Třebové a Ústí nad Orlicí přitom kdysi byly technickou vymožeností.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Přijměte pozvání na úsměvný doušek moudré člověčiny.
František Novotný, moderátor


Setkání s Karlem Čapkem
Literární fikce, pokus přiblížit literární nadsázkou spisovatele, filozofa, ale hlavně člověka Karla Čapka trochu jinou formou.