Naše zahrady
Knížecí louka v Moravské Třebové: zákoutí z vrbového proutí i pumptrackové hřiště
Celý seriál:
Moravská Třebová nabízí prázdninovým návštěvníkům nejen renesanční architekturu, ale i prostornou zelenou plochu přímo u zámku.
Klášterní louka je místo, kde se moderní svět stýká s historií. Je to skutečně unikát. Málokde mají lidé možnost vyjít z renesančního centra do funkční zeleně.
Záleží na vás, jestli máte chuť na prohlídku zámku nebo na procházku po Knížecí louce. „A klidně si s sebou vezměte kolo, koloběžku nebo kolečkové brusle. I ty u nás užijete,“ přidává další informace městský zahradník Jiří Křetínský.
Kousek od parkoviště poblíž zámku uvidíte zvláštní stavbu, která připomíná obrovský radiátor. Tak přezdívají moravskotřebovští bráně času, kde najdete zásadní data a události, které ovlivnily vývoj Moravské Třebové.
Proč Knížecí louka?
„Název Knížecí louka má zřejmě kořeny u posledních majitelů zámku, což byli Lichtenštejnové. Na louce u zámku pořádali různé slavnosti pro své přátele, jízdy na koních, a podobně. Ten název se díky tomu zažil,“ dodává zahradník.
„Jako dítě si pamatuju, že tady všude bylo pole, lány kukuřice. Je to totiž místo v zátopové oblasti, takže zde nebylo možné nic stavět,“ říká zahradník Křetínský. Dnes na rozsáhlé a vzorně upravené zelené ploše najdete různé sportovní prvky, které navazují na tzv. Biocentrum s vodní plochou a romantickými zákoutími.
Nechybí inline stezky a cyklostezky, cyklohřiště, a hlavně u mládeže velmi vyhledávané pumptrackové hřiště, což je dráha s vlnami a klopenými zatáčkami pro cyklisty, jezdce na koloběžce, skateboardu nebo inline bruslích.
Vrbové stavby a stará lipová alej
Pokud máte raději procházky v klidné zeleni, stačí popojít o kus dál, směrem k tzv. Biocentru. Můžete se posadit pod starou lípu nebo obdivovat zvláštní stavby z vrbového proutí. Přivítá vás příjemný stín a poklidná atmosféra, kterou dokresluje jezírko s orobincem a lipová alej s více než sto let starými lípami. Ty pomalu dožívají, proto je postupně nahrazují stromy nové.
Mohlo by vás zajímat
Nejnovější zprávy
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka


Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka