Šlechtické rody na východě Čech
Pardubický kraj by dnes nebyl tím, čím je, kdyby se tu už ve středověku neusadily desítky šlechtických rodů. Zanechaly po sobě nejen zámky a kostely, ale také stopy v krajině i v příbězích měst a vesnic.
Pánům z Pardubic vděčí město, které si vtiskli do jména, už za samotný fakt, že je dnes skutečným městem. Ve 14. století tu založili kostel a do dějin se zapsali i slavnými osobnostmi, především prvním pražským arcibiskupem Arnoštem z Pardubic nebo autorem známého díla Smilem Flaškou.
Rod Kinských přišel do Chocně na počátku 17. století. Zbídačené, převážně dřevěné město, poznamenané dlouhými válečnými roky, dokázal pozvednout na zcela novou úroveň.
Choltice vděčí Thunům za řadu zásahů, z nichž nejvýraznější je unikátní kaple. Ta dodnes přitahuje pozornost architektů a historiků z celého světa.
A příběh rodu Slavatů z Košumberka? Ten by vystačil na poutavý román, který v sobě zrcadlí dějiny českého národa před i po Bílé hoře.
Mohlo by vás zajímat
Nejnovější zprávy
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor


Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.