Osmnáctiletí kluci přicházejí s výzvou: Pomozte nám zatočit se šikanou na školách
Podle studentů Filipa Špinky a Štěpána Hartla se šikana na školách neřeší, problémy se zametají pod koberec. Dobrá pověst školy je přednější, než vztahy dětí ve třídě. Kdo by si vybral ke studiu školu s nálepkou šikana? A tak vedení od řešení složitých situací v mnoha případech ustupuje.
„ I ty nejzávažnější případy, které skončily sebevraždou, se zametly pod koberec,“ říká Filip Špinka. Středoškoláci chtějí, aby se o šikaně ve společnosti mluvilo mnohem víc. Proto vymysleli projekt Alpateam. Oslovili známé osobnosti a pořádají s jejich pomocí besedy a přednášky na téma: Nezavírejte oči před šikanou, nepovažujte ji za tabu, mluvte o ní, řešte ji.
Dříve byla častější šikana fyzická. V dnešní době převažuje ta psychická, včetně kyberšikany. A ta je podle Štěpána Hartla mnohem horší. Dalším problémem je podle studentů z Alpateamu minimální komunikace a nedostatek lásky v rodinách. Dítě, které pochází z rozvrácené rodiny, kde se ztratil cit, hledá cestu ven. Mnohdy se stane agresorem nebo naopak tím, kdo je šikanovaný.
Proč nikdo ve třídě agresora nezastaví?
Recept není jednoduchý, ale existuje: „Mluvte o svých problémech. Pokud nemůžete v rodině, zkuste kamaráda, učitele nebo zajděte k řediteli školy. Nenechte se zneužívat,“ říkají Filip Špinka a Štěpán Hartl. Jejich projekt Alpateam nabízí na svých webových stránkách kontakty, kam se mohou lidé obrátit.
Ohrožené dítě ve třídě je šikanované většinou několika jedinci. Ale celá třída to toleruje. Proč se to děje? Podle studentů z Alpateamu to může být i lhostejností, která v některých třídách panuje. Každý má svůj mobil, to je jeho svět a děti už si zdaleka tolik nepovídají jako dřív. A tím pádem se neznají. Netuší, ke komu si co mohou dovolit.
Alpateam přichází s dalším receptem
„Možná by pomohla dramatická výchova na školách. Takové divadelní představení o vztazích ve třídě by mnohým otevřelo oči. To by mohlo být receptem na lepší vztahy. Děti musí komunikovat, vzájemně se dotýkají, s mobily hrát divadlo prostě nejde,“ uzavírá Filip Špinka.
Související
-
Kyberšikanu zažívají nejen školáci, ale i učitelé. Nebojte se zajít do poradny
Mnoho lidí si někdy prošlo šikanou ať už fyzickou, nebo psychickou. Je těžké se tomu v životě vyhnout. Jednou z podmnožin je kyberšikana.
-
Škola je důležitá, dítě ale musí občas zažít pocit úspěchu
První školní den vypadá idylicky. Naše dítě vyzbrojené zbrusu novou aktovkou a penálem vchází plné očekávání do třídy. Paní učitelka v krásných šatech se usmívá. Fo...
-
Nová internetová poradna nabízí pomoc teenagerům
Děti a dospívající mládež není na své problémy sama. Pomocnou ruku jim podává Free klub Pardubice. Kdo se nechce svěřovat osobně, může využít novou internetovou por...
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.