„Pandemii sám nedám.“ Jediný lékař pardubické pohotovosti podal výpověď, nemocnice řešení nemá

2. duben 2020 08:30

Ještě před pandemií ordinovali v Pardubicích na jediné tamní pohotovosti pro dospělé dva lékaři, během koronavirové krize tam ale zůstal jeden – Vítězslav Novohradský. Podstav panoval v zařízení podle jeho slov vždycky, ale v současnosti se mu nedaří sehnat žádnou náhradu. „Psal jsem obvodním lékařům z kraje, ale nikdo neodpověděl,” řekl pro iROZHLAS.cz. I proto nakonec podal k poslednímu březnu výpověď.

Novohradský provozuje pardubickou soukromou pohotovost už dvanáct let a problémy se zaplněním služeb podle něj byly vždycky. „Podstav je tu už od roku 2008,“ popsal redakci. 

Jediná pardubická pohotovost pro dospělé není ve správě nemocnice, stará se o ni Novohradský, který má s nemocnicí podepsanou smlouvu. V naléhavých případech zbývá místním využít urgentní příjem v nemocnici.

Čtěte také

„Platí mi podle smlouvy za odpracované tři měsíce. Na hodinovou mzdu jsou peníze na úrovni roku 2005 a 2006,“ uvedl Novohradský. „O problému jsem jim říkal už před koronavirem,“ dodal. 

Vadilo mu i to, že nemohl během současné krize sehnat zdravotnické pomůcky. Situace se ale stala krizovou právě teď, kdy soudí, že mu chybí pět až šest lékařů a sester, proto podal výpověď k 31. březnu. Ordinovat ale musí, než mu skončí výpovědní lhůta, to znamená ještě tři měsíce.

Pardubická nemocnice o výpovědi ví. „Situaci budeme muset nějak řešit, zatím ale nevíme jak,“ řekla mluvčí Kateřina Semrádová. Pacienti přitom lékařské zařízení využívali, podle Novohradského jich za dvanáct let ošetřili více než 70 tisíc.

Doktoři se nehlásí

Ještě donedávna přitom měl lékař v ordinaci výpomoc. Jeho kolega tam ale po operaci nádoru už není schopen pracovat. Novohradský tak musí zvládat pacienty v době, kdy Česko řeší koronavirus, jen se zdravotní sestrou. „Pandemii tady sám nedám,“ sdělil otevřeně.

Snažil se kontaktovat obvodní lékaře v Pardubickém kraji a ptal se jich, jestli by mu na pohotovost nepřišli vypomáhat. Na výzvu dostal prý jedinou odpověď, která byla záporná. „S příchodem koronaviru se pojí velká obava o personál. A tam, kam lidé nemusí, nejdou,“ řekl. Nakonec napsal výzvu na Facebook, ale ani poté se mu nikdo neozval.

Po vydání článku se redakci ozvala lékařka a předsedkyně krajského sdružení praktických lékařů Kateřina Nechvátalová. Podle ní doktorům nevadí na pohotovosti pracovat, ale nechtějí sloužit v prostorách, ve kterých je ta pardubická umístěná.

Čtěte také

„Vchod do ní používá i Seniorcentrum na Dubině, takže tudy chodí i staří lidé, kteří v něm mají koupený byt. Čekárna, ve které se sedí se nedá vyvětrat a v současné epidemii je podle nás naprosto nevyhovující,“ vysvětlila redakci.

Kromě doktorů mu chybí i další zdravotnický personál. „Sestra už mele z posledního. Chodí jí sem pomáhat ještě jedna paní po mateřské dovolené,“ popsal situaci.

Nový personál se mu nehlásí a tvrdí, že nemocnice zakázala svým sestrám, aby mu chodily vypomáhat. Mluvčí nemocnice ale něco takového odmítla. „Žádný takový pokyn od nás nešel,“ řekla.

Pohotovost v Litomyšli

Na začátku března byla v Pardubickém kraji na doporučení místní epidemiologické komise v souvislosti s koronavirem zavřená i pohotovost pro děti v nemocnici v Litomyšli. I tu má pod sebou Pardubická nemocnice.

„Nechali jsme v každém okrese nejméně jednu pohotovost. Snažíme se delegovat činnost na jednotlivé nemocnice, abychom je nepřetěžovali a rozvrstvili síly,” vysvětlila Semrádová. Ostatní pohotovosti pro dospělé v kraji by měly fungovat v běžném režimu.

S komplikacemi se ale podle ní může potýkat i zubařská pohotovost v Pardubické nemocnici. „Je možné, že se v současném stavu se nám nepodaří kapacitu naplnit, ale v principu funguje,“ dodala.

autor: dok | zdroj: iRozhlas
Spustit audio

Související