Pánové, víte, co se na vás chystá?

Chci tím říct, co se chystá na ty z vás, milí posluchači, kterým je doma dobře, protože se vaše ženy snaží, aby vám bylo dobře, ale vy to berete jako samozřejmost a na oplátku nehnete ani prstem pro to, aby bylo doma dobře i vašim ženám. Tomu se říká, pánové, nepřikládat pod kotel!

Před několika lety mi vyšel v jednom ženském magazínu fejeton „Když holky bydlí spolu“. Napsala jsem ho podle skutečných holek, čtyř vdaných žen, s dětmi

odrostlými a zaopatřenými. Tyto čtyři ženy – kamarádky, se rozhodly, že si

pronajmou společně byt, odejdou od manželů, v pronajatém bytě budou společně a spokojeně žít a během tohoto společného a spokojeného života, se společně a spokojeně, rozvedou.

Určitě vás nepřekvapí, že se jim tohle všechno povedlo.

Reakcí na tenhle fejeton bylo mnoho, ale napsaly mi samé ženy, výjimečně mi

nenapsal ani jeden muž, a já pro vás, ze všech dopisů, vybrala dva:

„Milá paní Fuchsová,

chtěla bych Vám moc poděkovat za fejeton, který se jmenoval, Když holky bydlí spolu. Okopírovala mi ho kamarádka k mým narozeninám, a nazvala ho Manifest plástve. Netušíte totiž, že jste v něm přesně popsala náš letitý plán, který snad jednou uskutečníme. Jsem rozvedená, děti mi právě odcházejí z domu, mám čtyřpokojový byt a s kamarádkami máme v úmyslu založit plástev, společné bydlení

postupně opuštěných či s manželi nespokojených žen. Takže Vás tímto jmenujeme čestnou členkou! Kdybyste k nám někdy zavítala, dejte vědět!“

Neprozradím vám město, ani jméno pisatelky, ale i tak, moje milé posluchačky,

řekněte, není to úžasné? Kdyby taková plástev byla v každém městě a městečku, to by bylo, co? To by bylo!

A co tomu říkáte vy, pánové? Už je vám jasné, co se na vás chystá?

Podobný dopis jsem dostala i od Markétky:

„Milá Irenko, děkuji Vám za tento milý fejeton. Jak říkáme s kamarádkou Jiřinou - nejlepší chlap je ženská. Bydlíme v jednom domě a scházíme se s Jiřinou často u ní nebo u mě, probereme život, vesmír a vůbec, no a vždycky skončíme u toho, že takhle by nám asi bylo blaze, ale bez mužů žít neumíme a nechceme. Ale kdoví, časy se mění a ženy také! Už jsme si s Jiřinkou párkrát řekly, když se nám nevydaří manželství, což se může klidně stát, protože s chlapy ženská nikdy neví, tak

budeme bydlet v jednom domě spolu, přesně jako čtyři dámy z Vašeho

fejetonu."

Milá Markétko, když se vám nevydaří manželství, tak proč byste s Jiřinkou nemohly bydlet společně? Důležité je, že odejdete z manželství, kde se necítíte dobře.

Každý má právo na to, aby žil spokojeně. Muž i žena. A když je v manželství muž spokojený, a žena ne, tak asi někde chyba bude, nemyslíte?

Možná, že by se muži ke svým ženám chovali lépe, kdyby věděli, co se na ně chystá! Kdyby věděli, že jim chce jejich žena utéct, ale ne za jiným mužem! Chce jim utéct za ženou! Už slyším, jak se chlapi takovému opuštěnému manželovi smějí!

„Jardo, slyšeli jsme, že ti tvoje stará utekla k Jiřině! Takže Jiřina je lepší než ty? Jardo, co seš to za chlapa, když ti tvoje stará utekla k Jiřině...?!“

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?

Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka

jak_klara_obratila_na web.jpg

Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama

Koupit

Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.