Pěstovat salát na zahradě je plýtvání energií. Mnohem lepší najdete na louce, říká bylinkářka
„Rukolu ze supermarketu bych si nekoupila. Nevíte, jak dlouho to putuje do Čech, čím se to konzervuje. Oroduju za obyčejnou pampelišku,“ říká bylinkářka Radka Svatošová.
„Pampeliška má také nahořklé listy, a když jsou mladé, ještě před rozkvětem, nebo když je najdete na stinném a vlhkém místě, tak jsou chuťově vynikající. Nahradí i čekanku. Pampeliška, to je sto chutí v jednom,“ říká bylinkářka.
Místo polníčku sedmikráska
Další možností, jak si obohatit salát o zdravé zelené listy, je sedmikráska. Ta poslouží třeba jako alternativa k polníčku, což je podle Radky Svatošové další druh zeleniny, kterou zbytečně kupujeme.
Obyčejnou pampeliškou nahradíte i kedlubnu. Když vytáhnete celou rostlinu i s kořenem, odkrojíte kořen a listy, vznikne vám v podstatě malá kedlubna, která se dá konzumovat, a je velmi křehká a chutná.
„I zahradní petrželka je dobře nahraditelná. Vyzkoušejte kerblík z čeledi miříkovité, je to skutečně vynikající přírodní petrželka. Já ráda používám také popenec nebo mladé lístky krvavce. Smíchám všechno dohromady, posekám a od petrželky to nerozeznáte,“ míní bylinkářka.
Česneku je všude největší hojnost. A nejen toho medvědího. Na mnoha místech se objevuje česnek podivný. I jeho listy a květy mohou nahradit klasický česnek v kuchyni.
Bršlice kozí noha připomíná chutí mrkev a petržel. Jak ji poznáme? Co je na ní nejchutnější? Poslechněte si v audiu pořadu.
Související
-
Nemáte zahradu? Jedlé byliny a květy najdete i uprostřed města!
Přímo v centru Pardubic najdete zelená místa, která nabízejí bohatý výběr zelených bylin vhodných do velikonočních pokrmů.
-
Česnek medvědí, kopřiva, bršlice. Jarní bylinky, které nakopnou a pomůžou hubnout
Přebytečná kila řešíme nejvíc asi na jaře. Některé byliny mohou urychlit metabolismus, pomoci s nedostatečnou činností žlučníku nebo zbavit organismus nadbytečné vody.
-
Šišák, kozlík, meduňka. To jsou bylinky, které vám dodají klid
Zklidnění, pohoda, čas na rozmluvu, to je symbolika adventního období. Realita ale bývá často jiná. Lidé si k bylinkářce v této době jezdí hlavně pro bylinky na uklidnění.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.