Senioři v bezpečí: SOS tlačítko přivolá Anděla Strážného
Nezisková organizace Anděl Strážný je registrovanou sociální službou, která nabízí tísňovou péči po celém území České republiky. Učí osamělé seniory zacházet s SOS tlačítkem, které zafunguje při pádu nebo jiném zdravotním problému.
„Anděl Strážný má středisko i v Pardubicích s působností po celých východních Čechách. Zuzana Vondráčková dojíždí ke klientům přímo domů a vysvětluje jim, jak zacházet s tlačítkem SOS. To je hlavní služba, na kterou navazují další, například Povídavá linka,“ vysvětluje Martina Tomková z organizace Anděl Strážný.
Díky SOS tlačítku nebudete bezmocní
Tísňová péče je pro lidi, kteří chtějí zůstat co nejdéle ve svém bytě nebo domě, i když jejich zdravotní stav není ideální. Takový člověk může zavolat – třeba i ve spolupráci s rodinou - na číslo 800 603 030. Po domluvě se sociální pracovnicí pak dostane zdarma monitorovací zařízení, které nosí na ruce nebo na krku. Za jeho použití se platí pravidelná měsíční částka podobně jako za mobilní telefon.
Čtěte také
„Zařízení je lehké, dobře se s ním manipuluje, použití je velmi intuitivní a jednoduché,“ vysvětluje pracovnice z organizace Anděl Strážný.
V případě pádu nebo jiného zdravotního problému klient jednoduchým zmáčknutím červeného tlačítka uvědomí dispečink, ozve se mu kontaktní osoba, která ihned informuje rodinu nebo zavolá složky Záchranného integrovaného systému.
Výhoda oproti seniorským telefonům
„Hlavní výhodou SOS tlačítka je, že máme důležité informace o klientovi. Sociální pracovnice má k dispozici sociální a zdravotní stav klienta, jeho bydliště a seznam kontaktních osob. Víme přesně, o koho se jedná, a postupujeme podle plánu neodkladné péče. Například víme, že člověk je v jednom domě s rodinou, žije dole, mladí nahoře, proto hned uvědomíme rodinu nahoře. Zařízení funguje i v případě, kdy člověk nezavolá. Pozná například pád. Pokud se klient dlouho nehýbe, objeví se na dispečinku hláška, že klient upadl. Volá se mu zpět. Pokud se neozve, kontaktujeme rodinu nebo IZS.
Další výhodou je, že monitorovací zařízení je pod neustálým dohledem, pravidelně kontrolujeme stav baterie a další technické záležitosti. U seniorských telefonů to není tak jednoduché,“ míní Martina Tomková.
Povídavá linka pro osamělé
V současné době mnoho osamělých lidí trápí strach a nejistota. Dva roky tady byl koronavirus, teď se dozvídáme hrůzné informace z Ukrajiny.
“Pokud se cítí člověk osamělý, stačí zmáčknout SOS tlačítko a domluvit se na hovoru po telefonu. Kolegyně volají v předem domluvený čas a s klienty si povídají. Hrají různé slovní hry, povídají si o koníčcích, poslouchají vzpomínky. I tato služba hodně pomáhá, i když nejde přímo o život,“ uzavírá Martina Tomková.
Související
-
Těžká noha na plynu podporuje seniory. Litomyšl jim z pokut šetří na nový domov
Jezdíte v obci padesátkou? Litomyšl patří k městům, která se rozhodla s překračováním rychlosti bojovat úsekovým měřením. Hříšníci tam přispívají na dobrou věc.
-
Spolek Hurá na výlet vyvezl za zábavou už 13 tisíc seniorů. Teď přidává lázně i jógu
Spolek Hurá na výlet vznikl před šesti lety. Založil ho Tomáš Martinek s kamarády. Už se nemohli dívat na to, jak osamělí senioři jezdí na výlety s předraženými hrnci.
-
#babiJede: Senioři z Ústí nad Orlicí se vozí po městě v rikše
Senioři v Ústí nad Orlicí se můžou po městě a jeho okolí svézt v elektronické rikše. Staří lidé tak mají možnost podívat se na místa, kde třeba už dlouho nebyli.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.