Soustava příluckých oltáříků představuje unikátní ukázku lidového umění. Co dalšího obec skrývá?

19. březen 2023

V obci Příluka žije necelých 200 obyvatel. Spousta z nich je velmi aktivní a o své území poctivě pečují. Na takzvaném teplém kopci tak můžete navštívit kvetoucí zahradu, kapli s unikátními ručně vyřezávanými oltáříky nebo žíznivou studánku.

Název Příluka vznikl od slova proluka, které charakterizuje umístění obce. Ta totiž leží na území dvou kopců a údolí mezi nimi. Díky tomu je obec rozdělená na studený a teplý kopec. V některých dnech se stává, že na studeném kopci je ještě sníh, zatímco na teplém už je jaro v plném proudu. To je znázorněné i ve znaku obce.

„První zmínka o obci je z roku 1391. Byla založena právem zákupním. Přišel lokátor, přivedl několik rodin a založili tu vesnici. Byl tu také zeman Janek z Přeluky, který měl zemanský dvorec, a po kopcích bylo osm gruntů. Ty se pak rozrostly a začaly se stavět chalupy i dole okolo silnice,“ vysvětluje nejstarší občan Příluky Jaroslav Cibulka.

Výletníci míří na teplý kopec

Při dobrém počasí svítí na vyhlídku na teplém kopci po celý den slunce. Výhled na Proseč, Hornosvrateckou vrchovinu a Železné hory navíc zkrášluje kvetoucí zahrada, o kterou se starají místní patrioti manželé Romportlovi. „Manželka se stará o květy a já o keře. Začali jsme asi v 80. letech, to tu nebylo vůbec nic. Postupně jsme vysázeli keře, živý plot a udělali se schody ke kapli,“ říká Josef Romportl.

Kaple Panny Marie Karmelské stojí na příluckém kopci zhruba od roku 1800. Uvnitř jsou vystavené oltáříky představující ukázku lidového řemesla, které v Česku nemá obdoby. „Je to soustava ručně vyřezávaných oltáříků se svatými obrázky a soustavou zrcátek. Je tam šest svícnů, na které se umístí svíčky a když se zapálí, tak to dělá zajímavé efekty,“ popisuje starosta David Šimek. Oltáříky přitom byly objevené náhodou při rekonstrukci školky.

Jaká je historie příluckých krojů? Jakou spojitost má tato obec se zámkem Nové Hrady a v čem spočívá žíznivá studánka? Poslechněte si celý záznam pořadu.

Spustit audio

Související