Starostka Přelouče má strach ze září. Netuší, jestli školy pojmou uprchlíky
Běženci z Ukrajiny jsou po republice rozprostření různě. Třeba v Přelouči jich je několik stovek. Školy zatím s kapacitou nemají problém.
„Poměrně značná část ukrajinských dětí se učí on-line, což mě překvapilo. Z 84 dětí jich jenom 35 nastoupilo do základních škol. Předškolních dětí evidujeme 11. Zatím nemáme problém je případně umístit do předškolních zařízení,“ potvrzuje přeloučská starostka Irena Burešová.
Solidarita trvá
Vedení města má o počtech uprchlíků docela přehled. „Každé ráno si můžu zjistit, kolik je ukrajinských běženců přihlášených na katastru našeho města. K dnešku to je asi 385. Známe i určité věkové složení.“
Největší obavy má Burešová z toho, jestli Přelouč bude mít od září dostatečnou kapacitu pro všechny školní děti. „Jsme spádové město pro okolní obce. Trochu se září bojíme.“
Lhostejnost se podle starostky zatím nedostavila. „Chtěla bych poděkovat lidem, jak pomáhají. Velký dík patří našim dobrovolným hasičům, kteří zajišťují sbírku. Ta pořád pokračuje. Sociální odbor je v terénu, mapuje potřeby. Jsem ráda, že můžeme poskytnout oděvy, potraviny.“
Jak pokračuje obnova divadelního sálu v historické Občanské záložně, kde se každoročně předávají dabingové ceny? Stihne se do konce letních prázdnin opravit vývařovna pro přeloučské školy? Poslechněte si záznam rozhovoru.
Související
-
Přelouč vybrala developera, který postaví nové sídliště
Přelouč vybrala developera, který postaví sídliště Hodinářka 2 na jižním okraji města. V lokalitě vznikne deset bytových a devět řadových domů se 180 byty.
-
Pardubická knihovna dostala stovku ukrajinských knih, chce dovézt další
Krajská knihovna v Pardubicích převzala darem od místní ukrajinské komunity asi stovku knih v ukrajinštině. Knihovníci je teď zaevidují a postupně zařadí do regálů.
-
Budoucí elektrikáři a instalatéři opravují v Rybitví bývalý domov mládeže pro uprchlíky
Nouzová ubytování pro uprchlíky vznikají i v dosud nevyužívaných budovách. Řada teď přišla i na bývalý internát při střední škole stavební v Rybitví u Pardubic.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...
Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka


Lidský faktor
Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová