Stoprocentní hejtman. Martin Netolický položil další funkci
Nechce se rozptylovat a veškerý čas hodlá investovat do práce pro Pardubický kraj. Proto podle svých slov hejtman rezignoval na pozici zastupitele v České Třebové.
Už dřív přitom Netolický znovu nekandidoval na místopředsedu sociální demokracie. „O Vánocích jsem přemýšlel o svém působení v centrální politice a teď v posledních týdnech taky v komunální. Domnívám se, že post hejtmana je docela podstatná funkce. Tak bych k ní chtěl přistupovat. Když se někdo naplno věnuje funkci hejtmana, nedovedu si představit, že by stejně zodpovědně plnil ještě nějakou další funkci.“
Jako blesk z čistého nebe
Velkým tématem je teď letiště. Společnost Ryanair oznámila, že od 2. července do 26. října zruší lety mezi Pardubicemi a Londýnem. Stojí za tím problémy s letadly Boeing 737 Max. „Uvedený důvod beru jako zástupný. Asi pro leteckou společnost není linka do Pardubic dostatečně lukrativní, ale měla by to říct přímo a ne uvádět pseudodůvody. Upřímně se mi nezdají úplně důvěryhodné,“ soudí hejtman Netolický.
Ryanair ruší od července linku z Pardubic do Londýna kvůli problémům s letadly Boeing
Společnost Ryanair oznámila, že od 2. července do 26. října zruší lety mezi Pardubicemi a Londýnem. Důvodem jsou problémy s letadly Boeing 737 Max. Letiště se snaží vyjednat alespoň částečné zachování letů.
O chystaném kroku podle svých slov dopředu nevěděl: „S městem jsme se dřív dohodli, že společnost EBA ze svých zdrojů zaplatí marketingovou podporu. Smlouva v těchto záležitostech je pětiletá. Proto mě překvapuje, že počátkem třetího roku platnosti se dostáváme do takových problémů.“
Řeší se i dokončení druhého patra terminálu. „Jsem pro dostavbu, ale dostáváme se k vysokým částkám. Myslím, že stávající letiště je na chartery naprosto ideální. Jde o lety na dovolenou, za odpočinkem. Na toto jsou prostory komfortní. Chybí ale restaurace. Letů na druhou stranu není mnoho. Musíme stabilizovat ekonomiku, přilákat desetitisíce cestujících. Pak můžeme připravovat prostory k pronájmu a podobně. O nájemci musíme vést debatu už teď.“
Mýtné má smysl
Od 1. ledna 2020 chce ministerstvo dopravy zavést mýtné na dalších kilometrech silnic první třídy. Podle hejtmana Netolického s tím kraj nemá problém. „V našem kraji je minimum kilometrů dálnic. Chybí nám tranzitní komunikace, o které mluvíme desítky let. Mezi Mohelnicí a Opatovicemi nad Labem ji nahrazuje přetížená silnice I/35. Musíme se zamyslet, jestli by na těchto tranzitních úsecích nebylo správné, aby mýto bylo zavedené.“
Další komunikace, která čeká na nahrazení dálnicí, je I/43 ze Svitav do Brna. „Silnice v našem kraji nejsou uzpůsobené tomu, aby byly objízdnou trasou pro dálnici D1. Odporu jiných krajů do jisté míry rozumím. Někteří kolegové se domnívají, že při zpoplatnění silnic první třídy se kamionová zátěž přesune na silnice druhé a třetí třídy. Páteří ale zůstávají dálnice, pak silnice první třídy. Objet je kamionem není často až tak jednoduché.“
Kromě dopravy se kraj zabývá i zdravotnictvím. „Posouváme se v přípravě velkých projektů jako výstavba centrálního urgentního příjmu v Pardubické a Orlickoústecké nemocnici. Zároveň jde o výstavbu nemocnice v Moravské Třebové. Chtěli bychom nejpozději v příštím roce mít rozestavěno, aby nová krajská samospráva mohla v těchto projektech pokračovat. Musíme řešit hlavně finanční stránku,“ upozorňuje hejtman Pardubického kraje Martin Netolický.
Související
-
Soud znovu zamítl žalobu zbrojaře na hejtmana Netolického
Odvolací soud v Pardubicích pravomocně zamítl žalobu na ochranu osobnosti, kterou podal majitel společnosti Multiagro Martin Rudolf proti Martinu Netolickému (ČSSD).
-
Teplo z odpadků. Elektrárna v Opatovicích nevzdává plán na spalovnu
Teplo dodávané tisícovkám domácností do Pardubic, Chrudimi a Hradce Králové může být nejen z uhlí ale i z odpadků z černých popelnic.
-
Obce budou Pardubickému kraji přispívat na opravy silnic
Pardubický kraj mění systém financování oprav silnic druhé a třetí třídy. Obce, které například staví kanalizace a rozkopou vozovky, na jejich rekonstrukci přispějí.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.