Tragédie, pohromy, zločiny. Hledání smírčích křížů je jako detektivka

30. březen 2021

Vzpomínky na středověk můžou být ve vašem okolí. Takzvané smírčí kříže anebo křížové kameny se stavěly jako připomínka katastrof i jako symbol očištění hříšníka.

„Smírčí právo kdysi dávno znamenalo, že když někdo spáchal nějaký těžký zločin a zároveň se s poškozenou stranou domluvil na určitých podmínkách, tak se na něj nahlíželo jako na nevinného. Vypořádal se finančně a na místě tragédie nechal vytesat anebo sám vytesal kříž,“ vysvětluje nadšenec do smírčích křížů Jiří Rejl. 

Závoj záhady

Vystopovat přesný původ jednotlivých křížů není snadné. „K některým existují smírčí smlouvy zakomponované do takzvaných smolných knih, případně odkazy v matrikách. U většiny křížů ale nevíme, kdy a proč vznikly. Zájemcům doporučuju knížky od pana profesora Preclíka, který příběhy sepsal.“

Černobílá fotka vztyčení smírčího kříže 14. září 1999 na Velišském hřbetu

Jak říká Jiří Rejl, na internetu se dá dohledat přesná evidence smírčích křížů. „Spravuje ji muzeum v Aši. Momentálně je na území Česka něco přes 2 000 křížů. Další dál nacházíme, ale bohužel se stává, že i mizí. Lidé je kradou, dávají si je na zahrady a podobně.“

Čím víc Němců, tím víc křížů

Množství smírčích křížů podle Rejla určuje historické osídlení německého obyvatelstva. „Proto jich nejvíc nalézáme na Jihlavsku. V Pardubickém kraji bylo hodně německého obyvatelstva na Svitavsku a Orlickoústecku. Proto jsou kříže hlavně tam.“

Pardubický okres hlásí zatím jenom jeden kříž svého druhu. „Jeden turista si všiml zádušního kříže na kostele ve Starých Ždánicích. Byl tam dodaný dodatečně. Mnoho toho o něm nevíme. Ještě musím část území prozkoumat, hlavně v lesích kolem Vysokého Chvojna a Horního Jelení. Drží mě u toho dobrodružství spojené s hledáním, pohybem v krajině a takovou až detektivní prací.“

autor: Jakub Malý
Spustit audio

Související