V Předhradí mají hrad, na který se jde z kopce
Až do poloviny 20. století se jmenovalo Rychmburk, stejně jako tamní hrad. V Předhradí je ale k vidění mnoho dalšího. Na své si tam přijdou milovníci historie i přírody.
Nejstarší historie a vůbec staletí života v Předhradí na Chrudimsku jsou úzce spojena s hradem Rychmburk. Ten tam postavili už někdy na konci 13. století. Leží na ostrohu chráněném malebným údolím říčky Krounky a Lešanského potoka. V průběhu staletí pak hrad několikrát přestavěli.
Z nejstarších dob zůstala část vstupní brány a věž. A hlavně jedna zajímavost. Obvykle jsou totiž hrady pro svůj obranný charakter postaveny na nejvyšším místě. Tady to ale z jedné strany neplatí. Část obce Předhradí stojí totiž výše než tato historická stavba. A dokonce se z Předhradí na hrad přichází z kopce.
Gotický hrad, barokní kostel
„Jako by ten hrad sem spadl z nebe,“ tak Rychmburk prý komentuje řada jeho návštěvníků. Po vyvlastnění na základě Benešových dekretů totiž připadl hrad státu. Ten v něm nejprve zřídil domov důchodců a pak sociální ústav. Pro veřejnost ho otevřeli až v roce 2021. A řada lidí se tak podivuje, jak velmi zajímavá historická stavba tam stojí.
Dnes je v ní několik expozic. Například o historii panství, pivovarnictví nebo gotice na Chrudimsku, výstava audiovizuální techniky, hraček ale hlavně místnosti vybavené skutečným historickým mobiliářem, tzv. byt správce panství. Z věže je pak krásný rozhled daleko do kraje, který ukazuje, že okolí nabízí také možností výletů, třeba do Přírodního parku Šilinkův důl.
Turisty ale překvapí i samotná obec množstvím historických staveb a kulturních památek. Zaujme např. tzv. panský dům, mohutná barokní stavba, která bývala budovou správy panství. Dnes je z ní bytový dům. Ten si ale společně s parčíkem před ním zachoval půvabný historický ráz. Barokní je také nedaleký kostel zasvěcený Panně Marii Bolestné. Tento svatostánek pochází z poloviny 18. století a je vybaven velmi sugestivně vyhlížejícím vyřezávaným oltářem. Za zhlédnutí pak stojí určitě také stavby kolem něj, kapličky u hřbitovní zdi nebo bývalá márnice.
Rodiště Adolfa Heyduka
Hned naproti kostela leží tzv. panská zahrada. Je to v podstatě takový zámecký park se vším, co si v zámeckém parku dokážeme představit, včetně přírodního labyrintu. Nechal ho tam zřídit jeden z majitelů hradu a panství, Filip Kinský. Památkou zakladatele je pak jeho busta v altánku u jednoho ze vchodů do zahrady. Je to půvabné místo, které si dodnes zachovalo svůj historický a odpočinkový ráz. Zároveň je ale prostorem živým. Chodí tam rodiny s dětmi na procházku nebo na hřiště, pořádají se společenské akce, divadla nebo promítání letního kina. A jen pár kroků od zahrady je další významná stavba v Předhradí, bývalá fara. V ní je dnes malé muzeum.
Návštěvníky fary zaujme vybavení bývalé farní kuchyně. Vypadá, jako by se tam zastavil čas někdy v první polovině 20. století nebo jako bychom zajeli na návštěvu k prababičce. Hned vedle je pokoj určený návštěvám biskupa, jehož honosnost připomínají zbytky malby na zdi. A za ním pak školní třída z počátku 20. století. Tedy expozice, kterou vytvořili z té skutečné malotřídky v Předhradí. Obec plánuje ještě další výstavní prostor. Bude multimediální, moderní a věnovaný Adolfu Heydukuvi. Slavný básník ze skupiny májovců se totiž v Předhradí, tehdy ještě Rychmburku, v roce 1835 narodil. To připomíná také busta na jeho rodném domě.
Související
-
Na Rychmburk za svatolínou a obrovským ořešákem. Zahradu mají před i pod hradem
Hrad Rychmburk v Předhradí na Chrudimsku je kompletně otevřený turistům. Před vchodem do hradu je okrasná zahrada a pod mostem další dvě.
-
Žulová stezka, Šilinkův důl, Rychmburk. Turisté ve Skutči zahajují sezónu
Už dvakrát se tam pokoušel Klub českých turistů udělat krajské Zahájení turistické sezóny. Covid tomu zabránil. Letos by to mělo klapnout poslední březnovou sobotu.
-
Hrad Rychmburk navštívilo za první sezonu 9000 lidí
Hrad Rychmburk v Předhradí na Chrudimsku, který se letos v květnu poprvé otevřel turistům, navštívilo za první sezonu kolem 9000 lidí.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.