Výrobce historických zbraní z Opatovic nad Labem znají filmaři po celém světě

29. duben 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Výrobce historických zbraní Jiří Kadlec

Jiří Kadlec se dostal k výrobě historických zbraní v podstatě z nouze. A dnes má na svém kontě nepočítaně zbraní a zbroje stovek druhů a patří k jejich nejúspěšnějším výrobcům u nás. Jeho práci můžeme vidět také v desítkách slavných zahraničních filmů.

Zájem o historii a vojenství přivedl Jiřího Kadlece v jeho šestnácti letech do skupiny historického šermu. Tam jim ale na konci 80. let zbraně a zbroj chyběly a u nás nebyly vůbec k sehnání. Tak si ji její členové začali vyrábět sami. A Jiří Kadlec už u toho zůstal.

Jiří Kadlec vyrábí i historické brnění

Dnes spolu s kolegou šermířem ze skupiny Merlet vlastní jednu z nejúspěšnějších firem na výrobu, prodej a půjčování historických zbraní a zbroje. Vytváří je také na zakázku třeba pro zámky, hrady, divadla i šermíře nebo jen milovníky historie. Zbrojí a zbraněmi vybavil i řadu filmů, včetně Johanky z Arku, Bídníků, Bathory, filmu i seriálu Tři mušketýři, seriálu Merlin a spousty dalších.

Od Říma po Třicetiletou válku

Na otázku, jestli potřebuje Jiří Kadlec také velkou znalost historie, odpovídá, že bez toho to ani nejde. „Když mi zavolá produkce, že potřebuje vybavit třeba bitvu na Vítkově, tak mi musí okamžitě naskočit rok 1420 a že v té době byly tyhle a tyhle zbraně,“ vysvětluje. Husitské války jsou navíc jeho oblíbeným historickým obdobím a dokáže tak také vyvrátit řadu mýtů, které se kolem husitů vytvořily.

Nesmysl je například, že bojovali beze zbroje nebo že typickou husitskou zbraní je palcát. Ten je totiž znám daleko před tím i dlouho potom. To, co se dá nejvíc s husity a jejich vojenskými úspěchy spojit, jsou prý palné zbraně.

Ukázka historických zbraní z produkce Jiřího Kadlece

Záběr znalostí z dějin i vojenství musí mít Jiří Kadlec velmi široký. Specializuje se na výrobu zbraní rozsáhlého historického období, a to od Starověkého Říma až do konce Třicetileté války. Ve své dílně v Opatovicích nad Labem vyrábí převážně chladné zbraně, ty střelné pouze tehdy, když ho o to požádá nějaká filmová produkce.

Pro film jsou to ale často spíše jen něco jako rekvizity, z odlehčeného materiálu, tedy například z hliníku a bambusu, a co nejméně nebezpečné. Naopak skupiny historického šermu požadují zbraně skutečné. Na výběr má toho Jiří Kadlec ve dvou velkých halách půjčovny zbraní v Praze opravdu mnoho. Prý by tam dokázali vyzbrojit plně celé vojsko o minimálně 300 mužích.

Spustit audio

Související