Ze stromu bleskově do sklenice. V zavřenině vydrží švestky i rok

31. srpen 2022

Jak uchovat švestky a další ovoce bez mrazáku či sušičky? Máme pro vás tip. Zkuste zavřeninu. „Je to jednoduché. Ovoce přímo ze stromu dejte do šroubovací sklenice a okamžitě uzavřete. V zavřenině vydrží i rok,“ radí bylinkářka Radka Svatošová.

Zavřeniny skutečně fungují. Ovoce tam v dobrém stavu podle zkušeností Radky Svatošové vydrží klidně i rok. „Ovoce se tam ale musí zavřít okamžitě po utržení z větvičky, samozřejmě neumyté. Darované švestky už tam úspěšně nezavřete. Další podmínkou je, abyste se ovoce dotýkali minimálně a do sklenice ho nemačkali.

Plnit okamžitě a skladovat ve sklepě

Funguje to nejen u švestek, ale i u dalších drobných plodů. Mám vyzkoušené aronie i maliny,“ říká bylinkářka. Nejlepší je uchování zavřeniny v chladném sklepě, ale Radka Svatošová sklep nemá, proto je uchovává ve spíži u kuchyně při pokojové teplotě. I tak ovoce vydrží. Pokud má po čase lehce navinulou chuť, ničemu to nevadí.

Jak prospívají našemu zdraví jeřabiny, jak je uchovat na zimu? Poslechněte si v audiu pořadu.

Spustit audio

Související

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

Karel Klostermann Ze světa lesních samot

Ze světa lesních samot

Koupit

Román klasika české literatury zobrazuje dramatické změny poměrů na česko-bavorském pomezí v posledním čtvrtletí 19. století, kdy ustálený životní řád "světa lesních samot" narušila živelná katastrofa.