Ze stromu bleskově do sklenice. V zavřenině vydrží švestky i rok

31. srpen 2022

Jak uchovat švestky a další ovoce bez mrazáku či sušičky? Máme pro vás tip. Zkuste zavřeninu. „Je to jednoduché. Ovoce přímo ze stromu dejte do šroubovací sklenice a okamžitě uzavřete. V zavřenině vydrží i rok,“ radí bylinkářka Radka Svatošová.

Zavřeniny skutečně fungují. Ovoce tam v dobrém stavu podle zkušeností Radky Svatošové vydrží klidně i rok. „Ovoce se tam ale musí zavřít okamžitě po utržení z větvičky, samozřejmě neumyté. Darované švestky už tam úspěšně nezavřete. Další podmínkou je, abyste se ovoce dotýkali minimálně a do sklenice ho nemačkali.

Plnit okamžitě a skladovat ve sklepě

Funguje to nejen u švestek, ale i u dalších drobných plodů. Mám vyzkoušené aronie i maliny,“ říká bylinkářka. Nejlepší je uchování zavřeniny v chladném sklepě, ale Radka Svatošová sklep nemá, proto je uchovává ve spíži u kuchyně při pokojové teplotě. I tak ovoce vydrží. Pokud má po čase lehce navinulou chuť, ničemu to nevadí.

Jak prospívají našemu zdraví jeřabiny, jak je uchovat na zimu? Poslechněte si v audiu pořadu.

Spustit audio

Související

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.