Zimní fermentovaná limonáda z jehličí

Borovicové jehličí je vynikající antivirotikum s vysokým obsahem vitaminu C. Je navíc snadno dostupné, v zimě stačí setřást sníh z větví a natrhat si.

Ingredience
  • 3 litry odstáté vody
  • malý kousek droždí
  • 150 gramů hnědého cukru (3 lžíce cukru na litr vody)
  • 1 bio citrón
  • 2 hrsti jehličí z borovice

Ve velké skleněné nádobě rozpustíme ve vlažné vodě cukr nebo med a droždí. Místo droždí dobře poslouží i tibi krystaly. Citrón rozkrájíme na malé kousky a spolu s jehličím přidáme do sklenice. Lehce přiklopíme víčkem nebo přikryjeme proděravělou fólií tak, aby mohl unikat vzduch.

Nádobu necháme jeden až tři dny stát na teplém místě, občas zamícháme. Pak přes husté síto nebo vyvařenou utěrku obsah scedíme a dáme do chladu.

Limonáda je vynikající ihned. Po pár dnech se v ní vytvoří i trochu alkoholu a vznikne tak lehce perlivý osvěžující alkoholický nápoj.

autor: Radka Svatošová

Související

Nejnovější recepty

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.