Zimní fermentovaná limonáda z jehličí
Borovicové jehličí je vynikající antivirotikum s vysokým obsahem vitaminu C. Je navíc snadno dostupné, v zimě stačí setřást sníh z větví a natrhat si.
- 3 litry odstáté vody
- malý kousek droždí
- 150 gramů hnědého cukru (3 lžíce cukru na litr vody)
- 1 bio citrón
- 2 hrsti jehličí z borovice
Ve velké skleněné nádobě rozpustíme ve vlažné vodě cukr nebo med a droždí. Místo droždí dobře poslouží i tibi krystaly. Citrón rozkrájíme na malé kousky a spolu s jehličím přidáme do sklenice. Lehce přiklopíme víčkem nebo přikryjeme proděravělou fólií tak, aby mohl unikat vzduch.
Nádobu necháme jeden až tři dny stát na teplém místě, občas zamícháme. Pak přes husté síto nebo vyvařenou utěrku obsah scedíme a dáme do chladu.
Limonáda je vynikající ihned. Po pár dnech se v ní vytvoří i trochu alkoholu a vznikne tak lehce perlivý osvěžující alkoholický nápoj.
Související
-
Bylinkařit se dá i ve sněhu. Stačí setřást sníh z borovicového jehličí
Borovicové jehličí je velmi zdravé a navíc snadno dostupné. Stačí setřást sníh z větví a natrhat si trochu jehličí do čaje nebo macerátu.
-
Netradiční letní limonády z vlastní zahrádky
Bylinkářka Radka Svatošová z Pardubic Nemošic má zahradu s certifikátem Přírodní zahrada. Na její zahradě nepoužívají žádné postřiky ani hnojiva.
-
Osvěžující limonády plné květů podle bylinkářky Radky Svatošové
Květen a červen jsou měsíce rozkvětu, radosti, vzestupu světla a energie. Všechno vrcholí slunovratem. Využijte toho, vyjděte si do přírody a natrhejte si léčivé byliny.
Nejnovější recepty
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.