Zničit se při péči o blízkého? To neprospěje nikomu, říká ředitelka Alzheimercentra Pardubice
Lidí s Alzheimerovou chorobou každým rokem přibývá. Zatímco v roce 2019 bylo v České republice 150 000 případů, v roce 2050 to podle propočtů bude 280 000 lidí. Proto vzniká po celé zemi síť Alzheimercenter.
Jako čtrnácté v republice se otevřelo i v Pardubicích. Jeho ředitelka Eva Kunátová Holečková v Radioporadně popsala průběh tohoto onemocnění, které je nevyléčitelné.
Alzheimer přichází pomalu a nenápadně
První stádium Alzheimerovy choroby většinou člověk ani jeho okolí příliš nevnímá. Projevuje se poruchami krátkodobé paměti. „Například si nemůžete vzpomenout, co jste měli ráno ke snídani. Nebo že vám ráno volala dcera. Špatně se vám vybavují slova, která jinak velmi dobře znáte. Může dojít k občasným výkyvům časové a místní orientace,“ vysvětluje ředitelka Kunátová.
Čtěte také
Pokud si těchto drobných výpadků paměti všimnete, není podle Kunátové dobré to zatajovat a dělat, že je vše v pořádku. Naopak v tomto stádiu by měla převládat snaha kompenzovat tyto drobné výpadky a bavit se o tom v rodině.
Většinou to ale bývá tak, že si blízcí řeknou, že s přibývajícím věkem má jejich senior nárok občas něco zapomenout. To je sice pravda, ale pokud se začne včas s nápravou, existují různé možnosti, jak průběh nemoci zpomalit a oddálit další stádia nemoci.
Druhé stádium – střední demence
Ve druhém stádiu Alzheimerovy choroby už má rodina tzv. zdvihnutý prst a vidí změny, které se s člověkem dějí. Dochází k poruchám dlouhodobé paměti.
„Takový člověk je dezorientován časem i místem, žena například neumí vzít do ruky vařečku, přitom celý život byla vyhlášenou kuchařkou, nevzpomíná si na své osvědčené recepty, neví, co tam patří. V tomto stádiu už je skutečně nutné obrátit se na specialisty z oblasti geriatrie a psychiatrie,“ radí ředitelka.
Péče o blízké nesmí být sebezničující
Péče o člověka s Alzheimerovou chorobou v posledním stádiu je velmi vyčerpávající, až sebezničující. A to neprospívá ani nemocnému ani rodině. V takovém případě může rodina zvážit možnost pobytu nemocného v Alzheimercentru.
„Rozhodně to není vězení. Umíme s našimi klienty pracovat, víme, co je pro ně přínosné, skladba činností je velmi pozitivně laděná, pracovníci našeho Alzheimercentra nabízejí mnoho aktivit, které pomáhají k tomu, aby naši klienti nejen přežívali, ale žili,“ uzavírá ředitelka Alzheimercentra Pardubice Eva Kunátová Holečková.
Související
-
Kapička krve postačí k odhalení Alzheimerovy choroby
Docentka Zuzana Bílková dokázala zvolit správnou specifickou protilátku a navázat ji na magnetické částice. Myšlenka použití magnetu a specifické protilátky pro dan...
-
Na vesnicích chybí pečovatelské služby pro seniory. Mezeru zaplňuje Senior Care
Společnost Senior Care poskytuje služby v malých obcích, kde se lidé potýkají s nedostatkem odborné sociální a zdravotní péče. Většinou tam nezajíždějí městské služby.
-
Ještě před Alzheimerem popsal zlodějku paměti lékař z vojenské nemocnice v Pardubicích
Alzheimerova nemoc postihuje hlavně psychickou stránku osobnosti. Propuknutí této choroby nejde úplně zabránit.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka