Bojové sporty rozvíjí nejen fyzicky, ale i mentálně. Věnovat se jim mohou už předškoláci

23. srpen 2024

Nový školní rok se blíží a řada rodičů ž se poohlíží po mimoškolních aktivitách pro své děti. Skvělou volbou mohou být bojové sporty, které rozvíjí nejenom fyzickou zdatnost. A věnovat se jejich základům můžou už i předškolní děti.

Jakákoliv fyzická aktivita je lepší, než žádná. Na to dnes bohužel mnozí rodiče zapomínají a na fyzičce dětí je to znát. „Pracuji s dětmi od předškolního věku až po dospělé sportovce a vidím, že obecně v globálu ta fyzická kondice u dětí je leckdy tristní. Dřív nebyly takové možnosti, jako počítače, mobily a další. Dnes se kvůli tomu na pohyb bohužel zapomíná. A málokdo si uvědomuje, že pohyb patří mezi základní potřeby,“ říká lektor bojových sportů Igor Ročín.

Čtěte také

Důvodů, proč rodiče vedou děti k bojovým sportům, jsou různé a někdy i úsměvné. „Vidí to v televizi, v akčním filmu, chce být jako ti hrdinové. Ale obecně mají bojové sporty velkou výhodu v tom, že rozvíjejí komplexně, i proto jsme vytvořili takový produkt, který sestává ze základů gymnastiky, judo, atletiky a karate a touhle komplexní formou a formou her ty děti rozvíjíme,“ popisuje Igor Ročín s tím, že děti musí aktivita v první řadě bavit. Spousta z nich pak přechází nejenom k bojovým sportům, ale věnují se dalším kolektivním sportům i individuálním sportům.

Vše musí mít řád

Bojové sporty ale nejsou jen o fyzické kondici. V neposlední řadě se na lekcích rozvíjí také mentální dovednosti, jako disciplína, soustředění a sebevědomí. „To patří k tomu, o co nám jde. Nebudeme si nic nalhávat, ale dnešní, za mě špatná a velmi liberální výchova některých rodičů přispívá k tomu, že děti nejsou schopné respektovat nejenom pravidla, ale ani své spolužáky, kamarády a ani autority a to je špatně. My děti učíme tomu, že všechno na světě má nějaký řád, a že musí umět dodržovat pravidla a respektovat pocity a věci, které se týkají dalších lidí, které má kolem sebe.“

Nezřídka rodiče přihlásí děti na bojový sport, aby se umělo bránit, když má problémy ve škole, třeba se šikanou. „Myslím si, že tohle se nedá řešit tím, že se šestileté dítě naučí věcem, kterými tomu bude čelit. Rodiče jsem v takovém případě vždy odkázal, že by to měli řešit s učiteli a školou obecně. Samozřejmě bojové sporty slouží k tomu, aby se člověk uměl nějak v těch situacích zachovat. Ale neměli bychom děti učit tomu, že se nepohodnou někde ve škole, nebo školce a uplatní osobní sebeobranu,“ říká Igor Ročín.

Jak probíhá lekce těch nejmenších dětí? Jaké je potřeba vybavení, jsou lekce nákladné? Také o tom mluvil Igor Ročín, poslechněte si celý záznam rozhovoru.

Spustit audio

Související