Vinyl je podlahový fenomén posledních let. Novinkou jsou epoxidové podlahy

24. říjen 2024

Pod pojmem podlaha si představíme většinou dřevo, dlažbu, linoleum nebo modernější vinyl. Ale to je jen nášlapná estetická vrstva, pod kterou se skrývají další vrstvy, které jsou pro bezchybnou funkčnost podlahy nezbytné.

Výběr toho, co použít pod vrchní podlahovou krytinu, je velmi důležitý. Pod dlaždice, parkety, koberce nebo plovoucí podlahy stačí připravit kvalitní potěr z betonu nebo ze sádry, elastické krytiny jsou náročnější.

„Ale je tu druhá skupina elastických krytin, jako třeba vinyl, linoleum, lepené dřevo, povlakové krytiny…ty vyžadují, aby se potěr ještě upravil vyrovnávací stěrkou, která připraví krásné lože pro lepení těchto krytin. Jinak se může stát, že po čase ucítíte kamínky, které se navíc prokreslí do podlahoviny a zkrátí její životnost,“ vysvětluje odborník Pavel Svatoš ze společnosti Saint-Gobain.

Epoxidové podlahy působí čistě a jednoduše

Vinyl je podlahový fenomén. Dělá se lepený i skládaný, v mnoha variantách. Dokáže imitovat dřevo, dlažbu, na první pohled nerozeznáte rozdíl. Na druhou stranu pravé dřevo a klasická dlažba mají podle Pavla Svatoše stále své skalní zastánce.

„Epoxidové podlahy jsou trendem poslední doby. Z výrobních hal se pomalu začínají prosazovat v interiérech. Jsou bezespáré, chemicky a mechanicky odolné a skýtají nepřebernou barevnou a dekorativní škálu. Jejich design působí v interiéru čistě a jednoduše,“ přidává další tip Pavel Svatoš. Tento druh epoxidové podlahy má ve své garáži a podle jeho slov se velmi dobře udržuje.

Jaký je rozdíl mezi podlahovým potěrem z cementu nebo sádry a suchou variantou? A jak zakomponovat do podlahy topení? Více si poslechněte v záznamu pořadu.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.