Cestička lásky nebo smíchu. Víte o nových stezkách okolo Luže?
Naučná stezka Krajem Slavatů vás provede nejen Luží, ale hlavně krásnou přírodou v jejím okolí. Má čtyři nové okruhy, po kterých se můžete vydat pěšky nebo na kole. Ukážou vám místa, o kterých jste možná ani nevěděli.
Slavatové z Chlumu a Košumberka byli významnými vlastníky lužského panství, se jménem starého českého rodu je spojena i řada zdejších památek. V Luži po nich pojmenovali naučnou stezku, která má několik okruhů. Můžete se na nich kochat, objevovat, bavit se a taky se dozvědět spoustu nových informací.
S Divišem za výhledy
Okruh S Divišem za výhledy, který má 9 kilometrů, využijí hlavně cyklisté na trekingových kolech, ale je samozřejmě vhodný i pro pěší turisty. Provede vás krajinou s krásnými výhledy. Z Radimské vyhlídky u třešňového sadu budete mít Luži jako na dlani, samozřejmě i s její dominantou, chrámem Panny Marie Pomocné na Chlumku.
Na radimské vyhlídce se můžete posadit na výjimečnou lavičku, okruhy naučné stezky mají podobný mobiliář. Z cyklookruhu můžete odbočit také k soukromé rozhledně Jahůdka nebo se vydat dál po trase do Lozic a prohlédnout si tamní starý kamenný most. V Radimi se zase můžete zastavit ve zdejším železničním muzeu. Krásnou fotku si určitě uděláte u Voletického rybníka, který se dá obejít.
Přírodou se čtrnácti svatými pomocníky
Sedmikilometrový vycházkový okruh začíná u rozcestníku pod hradem Košumberk. Dovede vás k Paletínské kapli. Je to známá barokní památka, která byla zasvěcena čtrnácti svatým pomocníkům, ochráncům před nemocí a epidemií moru. Okruh potom směřuje do lesa, na Cestičku lásky. Tady najdete krásnou lavičku pro zamilované.
A možná taky vyslyšíte výzvu na jednom z infopanelů: „Nechceš-li mít z nohou trosky, choď v přírodě hodně bosky.“ Týká se Bosonohé stezky s milníky, která je tu pro radost z chůze bez bot. Pokračovat potom můžete přes obce Bílý Kůň k Žižkovu stolu, místu obestřenému pověstmi a dál k židovskému hřbitovu u Luže.
Dobývání hradiště
Okruh, nazvaný Dobývání hradiště, je ideální pro rekreační běžce, ale pokud pro vás 12 kilometrů chůze není příliš, určitě stojí za to si ho projít i pěšky. Odměnou je například krásný výhled z nejvyššího místa nad obcí Rabouň. Kdysi tu stávalo hradiště, dodnes je v přírodě pěkně vidět jeho obranný val. Tomuto místu se říká Žižkovy šance.
Na dalších lokalitách na okruhu uvidíte řadu geologických zajímavostí. Například u obce Doly, na stěně nad řekou Krounkou, se nacházejí pískovce, mezi kterými jsou patrné vrstvy uhlí. V Brdě si zase můžete prohlédnout historické pradlo s valchou, které se používalo ještě v první polovině 20. století.
Za zazděnou Markétou
Kratší pěší okruh s názvem Za zazděnou Markétou má délku něco přes čtyři kilometry a vede hlavně po lesních pěšinách. Cestou si prohlédnete historickou usedlost ve Zdislavi a milým překvapením pro vás bude stezka smíchu. Trasa míří ke kostelu Zvěstování Panny Marie v Janovičkách s malým hřbitovem. K Janovičkám se vztahuje lidová pověst o zazděné Markétě Berkovně z Rychmburka. Za vidění stojí i soutok řeky Novohradky a Krounky nebo pozůstatky historického vinohradu pod hradem Košumberkem.
Související
-
Malá velká Luže
Luže je malé městečko, má ale celou řadu evropsky významných památek a bohaté dějiny. Navíc krásné okolí a výjimečně kvalitní ovzduší. V Luži se opravdu nadechnete.
-
Stromy pod Košumberkem léčí už přes 100 let
Na začátku minulého století u Hamzovy léčebny v Luži vznikl park. Aby pomáhal. Dnes je z něho největší arboretum v Pardubickém kraji.
-
Košumberk má dvě hradní vyhlídky i malou oboru. Z nádvoří můžete zamířit rovnou do arboreta
Hrad Košumberk stojí u městečka Luže na Chrudimsku. Pustý byl už v 18. století. Jako zřícenina působí už z dálky. Má ale zachovanou budovu purkrabství i renesanční palác.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka