Jak si u Vysokého Mýta žije jak?
Jak domácí není náročné zvíře. Bedřich ale ještě vyroste
Zahrada Harta s naučnou stezkou na okraji Vysokého Mýta má nové přírůstky. Kromě velblouda se ve výběhu začal procházet také jak domácí.
Jak se jmenuje se Bedřich a určitě ho za pár týdnů budou návštěvníci zahrady obdivovat. Zatím je to ještě tak trochu nemotorné, ale už dost chlupaté tele. Původní domovinou jaků jsou totiž horské oblasti Asie. Jakové byli domestikování v Tibetu v prvním tisíciletí před Kristem a dodnes tam slouží jako všestranné a důležité hospodářské zvíře. Jaci přepravují náklady, orají pole a lidé využívají jejich vlnu.
Vysokomýtský jak Bedřich ale nepochází z dalekých hor, je z domácího českého chovu. „Často se nám stane, že u nás ve výběhu skončí zvíře, které už dále jeho majitelé nechtějí nebo zkrátka nemohou chovat. Někdy jim s nadsázkou říkáme tzv. rozvodová zvířata. A Bedřicha nikdo do střídavé péče nechtěl,“ směje se chovatel Luděk Hojný. „Každopádně, vypadá to, že je Bedřich u nás spokojený a ve výběhu s lamou nebo kozami se rozhodně nenudí.“
Až jeden metr dlouhé rohy
Jaky domácí v Česku můžete vidět jen na několika místech. Chová je brněnská a plzeňská ZOO, dále Zoopark Chomutov a Zoopark Vyškov. Jakové jsou také součástí několika soukromých domácích chovů. Zajímavostí je, že na rozdíl od domácího skotu jakové nebučí, ale spíše jen brumlají. Oproti svému divokému předkovi jsou jaci domácí menší, i tak ale hmotnost býka dosahuje půl tuny, kráva je přibližně poloviční. Jakům domácím mohou narůst rohy dlouhé až jeden metr.
Jak už je na první pohled jasné, jaci jsou přizpůsobeni životu ve vysokých horách, běžně se pohybují až do nadmořských výšek 5500 metrů. V horském terénu tato zvířata přenesou až 150 kg zátěže, jaky tedy často využívají i horští vůdci. Jačím trusem horalé po tisíce let zateplovali svoje domy, využívali jačí mléko, maso a dodnes obchodují s jačí vlnou, která v mnohých ohledech prý předčí i vlnu ovčí.
Zahrada Na Hartech se nachází na okraji Vysokého Mýta, v místní části Voštice a leží těsně u silnice 1/35. Na plochu je to největší exotická zahrada v našem kraji, její stezky vás ale dovedou i k výběhům domácích hospodářských zvířat. Mezi největší lákadla zahrady určitě patří lamy, dikobrazi, surikaty, rozrůstá se tu i rodina zebu afrických.
Mezi nedávné přírůstky patří také velbloud dvouhrbý. Ve voliérách přibývají i exotičtí papoušci. Zahrada se ale specializuje hlavně na chov želv. Ve skleníku, ale i venkovních výbězích se pohybuje celá řada druhů, včetně těch největších želv na světě. Z části Zahrady Harta nově vznikl přírodní biotop, který bude patřit obojživelníkům a plazům.
Související
-
Na teplo čekají i největší želvy světa. Uvidíte je u Vysokého Mýta
Mezi nové přírůstky Zahrady Harta patří dva samci želvy obrovské. Zatím váží jen sto kilo, vždyť je jim teprve sedmnáct.
-
V Králíkách žije největší sova světa i malí kulíšci
Sokolník Radek Podolský se může pochlubit největším chovem sov ve východních Čechách. Založil vzdělávací centrum Království sov, kde odchovává evropské i exotické druhy.
-
Kde pštrosi strkají hlavu do sněhu
Před patnácti lety si Pražanovi přivezli do Kamence u Poličky jeden pár pštrosů pocházejících přímo z Afriky. Teď už se jim v líhních klube stovka kuřat ročně.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor


Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.