Letošní srpen přeje ostružinám. Dopřejte si vitaminovou bombu z plodů i z listů
Ostružiny jsou podle zahradníka Františka Hlubockého velkým darem pro tělo i duši. A letos se jim vyloženě daří. Kdo má na zahradě ostružiny, jsou teď v srpnu obsypané plody.
„Léčivé jsou nejen plody, ale i listy. Listy dělají dobře vnitřním orgánům, čaj z ostružinových listů zklidňuje žaludek, působí dobře na játra. A letos jich mám opravdu hodně,“ říká zahradník.
A jaké listy vybírat, abychom nepřišli o úrodu v příštím roce? „Teď už jsou nové výhony ostružin, které mohou být dlouhé až dva, tři metry. Můžete je zkrátit, aby vám nelezly, kam nechcete, a tu celou mladou část si na zimu nasušit,“ radí zahradník František, který nejen zahradničí, ale velmi činný je i v kuchyni. Z ostružin vyrábí marmelády nebo je nakládá do lihu či vodky:
„Líh vytáhne z plodů šťávu a vznikne vám takové silné dezertní víno. Samotné plody pak sceďte, nasypte do sklenice a schovejte do lednice. A v zimě, až přijdete vymrzlí ze zahrady, tak si udělejte čaj, oslaďte medem a ty ostružiny si tam přidejte,“ nabízí další tip zahradník.
Je čas na prostřih rybízů
Teď po sklizni je vhodná doba na sestřih rybízů, angreštů, ale i kanadských borůvek a dalších ovocných keříků a stromků.
„Staré větve prostříhejte, loňské a letošní nechte. Ale pokud jsou ty letošní moc dlouhé, také zakraťte. Dělá se to proto, že keř pak dává sílu jen do těch pupenů, které narostou v příštím roce na kvalitních větvích. Toto udělejte do poloviny září,“ vysvětluje František Hlubocký.
Švestky samá díra
„Prosím o radu ohledně škůdce, který napadl švestky mého tatínka,“ napsala nám posluchačka Michaela a poslala fotografii listů, které jsou proděravělé. František Hlubocký odhaluje příčinu dírek:
„Nejedná se o škůdce, ale o houbovou chorobu – suchou skvrnitost. Spora houby se šíří vzduchem, napadne list, sežere, co jí chutná, a to místo, kde se ubytovala pak uschne a odpadne. To způsobuje ty dírky. Ochrana je celkem snadná, ale nesmí se propásnout doba.
Příští rok hned po odkvětu postříkejte švestku stejným přípravkem, který se používá na jabloně proti strupovitosti. Postřik se opakuje dvakrát až třikrát po třech týdnech. Poslední postřik nejméně tři týdny před sklizní,“ uzavírá pardubický zahradník František Hlubocký.
Jaký recept na močáky nabídl František Hlubocký v Radioporadně? Poslechněte si v záznamu pořadu.
Související
-
Létající čárky, které vás vyženou v létě z terasy. Co je to za dotěrný hmyz?
Obtěžují člověka stejně jako komáři, i když vypadají úplně jinak. Jsou to drobné čárky, které jsou ovšem na kůži velmi nepříjemné. Svědčí o tom dotazy posluchačů.
-
Papriky nevyžadují důsledné zaštipování jako rajčata. Lehké úpravy jim ale přijdou vhod
Rajčata by bez zaštipování nežádoucích větviček plodila méně. Paradoxně proto, že rostlina by nestihla vyživit tolik nových plodů. Proto je potřeba redukce.
-
Listy u rajčat zkroucené do ruliček? Taková rostlina končí většinou v popelnici
Rajčatové listy pokroucené a srolované do pevných ruliček, to je velmi častý jev na zahradách v těchto dnech. Může za to fytoplazma, což je bakterie, kterou přenáší hmyz.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
3x Karel Klostermann
Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.