Máte angínu? První volbou je jednoznačně penicilin, tvrdí primář ORL
Zánět, který postihuje oblast hltanu, kde je nahromaděná lymfatická tkáň, se nazývá tonzilitida. Pokud je zánět akutní, jedná se o angínu, což už je známější pojmenování. Angína je většinou bakteriálního, ale může být i virového původu.
„Bakteriální infekce většinou nasedá na sliznici poškozenou viry až ve druhé době, pak se jedná o postižení kombinované,“ vysvětluje primář ORL kliniky Nemocnice Pardubice Karel Pokorný.
Kdy nasadit antibiotika?
Jak zjistit, jestli podat antibiotika nebo postačí pastilky na bolest v krku? Podle primáře Pokorného záleží na tom, kde změny v krku vidíme a jaký je klinický stav pacienta. Pokud zánět postihuje nahromaděnou lymfatickou tkáň, můžou za to převážně bakterie.
Čtěte také
„Pacient má bolesti v krku, zvýšenou teplotu a bývají zduřelé krční uzliny. Tady jsou antibiotika na místě. V případě angíny doporučuji jednoznačně podávat penicilin. To je lék první volby a nezaměňoval bych ho s žádným modernějším antibiotikem,“ říká lékař.
Když radí doktor Google
Pokud jsou mandle celkem klidné, ale zarudlá je zadní stěna krku, tedy místo za kořenem jazyka, jedná se nejspíš o farynghitidu. V tomto případě převažuje virová infekce a na prvním místě by měla být symptomatická léčba, tzn. využít bylinkové čaje a kloktadla z heřmánku nebo šalvěje, v lékárně jsou pak k dispozici různé pastilky a další ulevující prostředky.
„V případě farynghitidy velmi doporučuji přírodní léčbu. Nejsem rád, když se lidé s bolestí v krku radí s doktorem Googlem a sami si ordinují různé léky. Někteří si stále myslí, že bolest v krku se bez antibiotik nevyřeší a stěžují si na lékaře, kteří jim antibiotika nepředepíšou,“ upozorňuje primář Pokorný.
Z dlouhodobého škrábání a pocitu knedlíku v krku se může vyklubat rakovina. Proč se na to přijde většinou pozdě? Poslechněte si záznam pořadu.
Mohlo by vás zajímat
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka


Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka