Na dětského psychologa se čeká půl roku a víc. Může za to covid i neřád v rodinách
Děti odmítají chodit do školy, odporují, sebepoškozují se, utíkají z domova. Proto stále více rodin řeší problémy svých dětí s psychologem. A dětští psychologové se stávají nedostatkovým zbožím. Na konzultaci s dětským psychologem se podle pardubického klinického psychologa Oldřicha Ďurecha čeká půl roku až rok.
Statistiky podle Ďurecha ukazují v současné době nárůst dětí s duševními obtížemi až o polovinu. V době covidu se totiž dětem často postupně měnil řád na neřád. Často zůstávaly doma samy, bez pravidelného osobního kontaktu a zpětné vazby, ve společnosti počítače.
Čtěte také
„K tomu, aby dítě dobře vyrůstalo a bylo spokojené, musí mít splněné základní potřeby. To už říkal nestor české psychologie profesor Zdeněk Matějček. Je to potřeba otevřené budoucnosti a potřeba struktury,“ říká klinický psycholog Oldřich Ďurech. A právě jistota a pravidelný řád dětem v době covidu chyběl. Teď se to negativně projevuje v ordinacích psychologů.
Prarodiče jako záchranné lano
Co udělat pro to, aby děti netrpěly úzkostnými stavy, nebály se setkání se spolužáky, byly celkově spokojenější a šťastnější? Klinický psycholog Oldřich Ďurech radí:
- Snižte tlak na výkon. Nechte dětem jejich dětství, ať si zažijí taky chvíli nicnedělání. Uvědomte si, proč na dítě tolik tlačíte. Děláte to kvůli němu, nebo kvůli sobě?
- Mluvte s dětmi o tom, co dělají, co je zajímá, co prožívají. Dejte jim prostor. I neblahá zkušenost se dá zvládnout, když se děti mohou svěřit někomu, komu důvěřují.
- Vyslechněte je, ale nementorujte, neodsuzujte, neodmítejte jejich názory.
„Skvělou roli v tomto případě mohou sehrát prarodiče. Ti už si odbyli svoje nárokové období na dětech a s vnoučaty se chtějí radovat, užívat si je. Výzkumy ukazují, že děti by měly mít další dva dospěláky kromě rodičů, kteří jim jsou blízcí, tedy oporou. A to mohou být právě prarodiče, kteří umí naslouchat bez nároků,“ míní Ďurech.
Nesoulad v dětství se odráží v dospělém životě každého z nás. Je to matematicky prokázané. Poslechněte si více v záznamu pořadu.
Související
-
Děti nemají zodpovědnost, protože jim ji nedáme. Teď je šance to změnit, říká psycholog
Děti se už dva týdny učí doma. Mnoho rodičů má strach, že jejich potomci učivo nezvládnou. Podle psychologa Milana Studničky se ale se zákazy a příkazy nic nepořídí.
-
Škola v posteli a v pyžamu? Děti kvůli distanční výuce ztrácejí základní pracovní návyky
Už rok používáme ve školství termín distanční výuka. Tento v minulosti neznámý pojem je dnes zcela běžný.
-
Tolerantní výchova ničí dětem hodnoty. Jsou nezvladatelné, zlé a ničeho si neváží
Shovívavá výchova končí špatně. Děti, kterým rodiče nevymezili hranice, mají problémy se sebeovládáním. Chybí jim motivace, disciplína a odpovědnost.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Tohle není povídání na dobrou noc, k zamyšlení určitě.
moderátor Jan Pokorný


Tata a jeho syn
Autorské povídky známého divadelníka a spisovatele A. G. v jeho vlastním podání. Tata a jeho syn je sbírkou úsměvných příběhů na motivy skutečných událostí, ovšem ve skutečných kulisách a především ve skutečné době.