Na textil, orloj i tichou vodu láká Ústí nad Orlicí
Městské muzeum v Ústí nad Orlicí se znovu otevřelo pro své návštěvníky. Nabízí výtvarnou výstavu Sou(l)znění, pátrací hru pro rodiny, textilní dílnu nebo třeba interiérový orloj. Ale zábavu nabízí i Tichá Orlice a vodácké tábořiště Cakle.
Městské muzeum v Ústí nad Orlicí sídlí v honosné Hernychově vile, prohlídka samotné vily je i bez expozic skutečným zážitkem. Muzejní obsah ovšem vile hanbu nedělá. Na své si přijdou malí i velcí návštěvníci, milovníci kvízů, historie i umění.
Pro nadšené výletníky si muzeum připravilo několik cestovatelských tipů do okolí města. Ale kromě klasických tras vytvořili muzejníci digitální naučné stezky přímo po městě, vedou účastníky po zajímavých objektech a sochách a jednotlivá zastavení jsou dostupná přes QR kódy.
Čím by bylo Ústí bez textilu
Muzeum v Ústí nad Orlicí má několik trvalých expozic, stěžejní je ale dlouhodobá výstava věnovaná textilní výrobě. V tkalcovské světnici stojí stav, kolovrat, špuléř, vochle, nebo třeba trdlice.
Zároveň se mohou zájemci seznámit s historií textilu od doby cechů, přes tovární výrobu až po zánik některých podniků v Ústí.
Kvíz po Hernychově vile
Pro milovníky hádanek a pátraček připravili muzejníci kvíz přímo uvnitř vily. Jednou z nejzajímavějších částí luštěnky je díl Planičkova interiérového orloje. V letech 1918 až 1919 ho zhotovil František Planička v letech 1918-19, krejčí ze Slatinek u Prostějova, který v roce 1908 přistihl nevěrnou manželku a v rozčilení ji zabil. Trest smrti mu byl snížen na 20 let, ale po 10 letech mu byl prominut. František Planička jezdil se svým orlojem po výstavách po celé republice a sklízel zasloužený obdiv. Jeho skříňový astronomický orloj měří na výšku 2,4 metru a 1,63 na šířku. Jeho váha se odhaduje na 330 kg.
Ústí je nad Orlicí, k vodě má blízko
Nedaleko samotného města proti proudu Tiché Orlice je známé vodácké tábořiště Cakle, které vlastní Klub českých turistů. Je to oblíbený rekreační start i cíl, protože do Cakle se dá dojet autem, na kole, na lodi a dá se tam pohodlně dojít z centra města i pěšky. Zájemci najdou v Cakli lezeckou stěnu i via ferratu, půjčovnu lodí, lezeckého vybení i dalších sportovních potřeb. Cakle leží mezi Tichou Orlicí a Starými Oldřichovicemi a jakmile padnou všechna protiepidemická opatření bude dozajista plná cyklistů, vodáků i turistů.
Související
-
Židé z Dřevíkova odešli za lepším životem do Trhové Kamenice
Dřevíkovští Židé vykupovali vlasy v širokém okolí a dělali z nich síťky do vlasů. Živnost to byla úspěšná, zboží vyváželi do celé Evropy i Ameriky. Zákaznicí byla i...
-
Po stopách faráře, který raději maloval, než kázal
Eduard Neumann byl katolickým farářem v Rohozné a Svatém Jiří. Byl ale také neobyčejně nadaným malířem. Jeho plátna visí v mnoha kostelech našeho kraje.
-
Z Poličky přes Pomezí, Stašov a Jedlovou
Zvlněná krajina kolem Poličky je v době uzavření muzeí, divadel a kin ideální možností jak strávit volný čas. Neseďte doma!
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.