Nebojte se akvarelu. Sytost barev je ideální pro zachycení jarní přírody. A budete originální
Výtvarnice Kamila Havlíková studovala přírodovědu, možná proto se tak ráda pohybuje v divoké přírodě, kterou zachycuje akvarelovými barvami. Je to podle ní lepší varianta, než fotografie, které se také věnovala. Díky svému skicáku, štětci a miniaturní paletě barev nikdy nezapomene na místo, které ji v daném okamžiku okouzlilo. A netrvá to hodiny. Kamile Havlíkové zabere jeden obrázek do skicáku deset minut.
Právě akvarel je technika, která umožňuje zachytit to podstatné z přírody. A ani nemusíte být zdatným kreslířem. Na druhou stranu vám nesmí chybět fantazie. Člověk nemusí umět kreslit, ale může namalovat originální akvarel.
Akvarelové barvy jen tak nepřemalujete
„Akvarelové barvy jsou na pohled velmi malé, ale mají hodně pigmentu, který je spojený arabskou gumou. Možná máte špatné zážitky z vodovek, kdy jste se snažili vydolovat nějaký sytý odstín a nevedlo se vám to. U akvarelu se stačí dotknout štětcem a získáte nádherně sytou barvu, kterou ale na druhou stranu hned tak nepřemalujete,“ říká výtvarnice Havlíková a dodává, že je to výborná technika i pro začátečníky, kteří nemusí ani umět kreslit, ale jsou ochotni si hrát a experimentovat.
Kamila Havlíková začala před dvěma lety ve spolupráci s Mirkou Maierovou z obchodu Pruhovaný kocour pořádat lektorské kurzy akvarelu v Pardubicích. Další ze série kurzů bude v sobotu 22. dubna v Pardubicích.
„Tématem jsou květiny a bude to v budově školy Svítání na Pernštýnském náměstí. Přihlásit se můžete na webu: pruhovanykocour.cz,“ zve organizátorka akce Mirka Maierová.
Proč Kamila Havlíková nikdy nezapomene přibalit termosku na své cesty za obrázky? A co zachytila během svého předjarního výletu na Seči? Poslechněte si v záznamu pořadu.
Související
-
Rozhodovala se mezi elektrotechnikou a šperkárnou. Teď vystavuje v Národním muzeu
Šperkařství má Eva Víšková v rodině. Už její otec pracoval jako zlatník. U ní to ale zpočátku tak jasné nebylo.
-
Bývalý zápasník se našel ve skle. Dílo Jiřího Pačinka má i papež František
Po světě jezdí se sklářskou píckou a všem ukazuje, jak se vyrábí české sklo. Za vrchol snažení může označit audienci u Svatého otce.
-
Malovat se naučí každý. Stačí jen chtít a udělat první krok, říká zkušená výtvarnice
Nikdy není pozdě probudit v sobě kreativitu a oživit to, co vás v dětství bavilo. Může to být i výtvarné umění, ať už kresba tužkou nebo malování barvami.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Nenechte si ujít kouzlo staré Číny s Hankou Maciuchovou
Ondřej Kepka, režisér a moderátor


Tajný deník čínské císařovny
Románové zpracování životního příběh císařovny vdovy Cch'-si, která se jako mladá dívka Jehonala stala konkubínou císaře a díky mimořádné inteligenci, intrikám i krutosti dokázala postupně vystoupat na vrchol a na půlstoletí se stát faktickou vládkyní Číny.