Nejlepší pivo? Vydejte se s námi do řemeslných pivovarů našeho kraje
K Čechům patří pivo. To, které má nejen národní, ale taky regionální chuť. V Pardubickém kraji působí celá řada minipivovarů, v našem seriálu vám postupně představíme ty nejznámější.
Všechny epizody
-
1
Loutkáře, Kašpárky a Zkoušky z dospělosti uvaří jenom v Chrudimi
-
2
Na Kopeček na Škopeček. Ve Svitavách ho vaří přímo před očima
-
3
Jemná Bohunka nebo silný Markrabě. Knížecí pivovar připomíná ikony moravskotřebovské historie
-
4
Kohout v České Třebové propojuje město a pivo
-
5
Symfonie chuti. Ikonickým pivem Litomyšle je Bedřichova jedenáctka
-
6
Řemeslná piva putují do Litomyšle. Čeká na ně ChmelBouda
-
7
Filištín má historickou atmosféru a speciální piva
-
8
Choceňský Splávek a jeho logo propojila Tichá Orlice
-
9
Pračka musela pryč. Manželé proměnili přízemí svého domu na pivovar
-
10
V Dolních Ředicích zraje Mordýř
V každém okrese Pardubického kraje najdete několik minipivovarů, řada z nich dává přednost označení řemeslný pivovar. Český svaz pivovarů a sladoven uvádí, že minipivovary jsou pivovary s ročním výstavem do 10 000 hl. V Česku jich stále přibývá, v roce 2023 jejich počet překročil 500. Milovníkům piva přinášejí stále pestřejší sortiment pivních stylů.
Minipivovary sídlí nejen v historických budovách někdejších velkých městských pivovarů, ale nadšení sládci vaří pivo i v suterénech svých rodinných domů. Náš seriál vám postupně představí ty nejznámější minipivovary, ať už staví na tradici lokálního pivovarnictví, nebo vnášejí do svého kraje úplně něco nového. Ostatně právě pestrost je to, na čem řemeslné pivovary staví svoje strategie. Nemalou měrou se tak podílejí na proměnách české pivní kultury.
V Česku se celá řada minipivovarů hlásí k nějaké historické tradici, nejčastěji k určitému pivovaru, který dříve v dané obci, městě nebo lokalitě fungoval. To je příklad minipivovaru v Chocni nebo Moravské Třebové. Řada minipivovarů opět po desítkách let navazuje na dlouhou pivovarnickou tradici svého města, ať už jsou to Svitavy, Chrudim, Litomyšl nebo Česká Třebová. V seriálu navštívíme také místo, kde můžete ochutnat stovky různých piv, představíme vám litomyšlskou pivotéku. Seriál o řemeslných pivovarech našeho kraje budeme postupně doplňovat.
Nejposlouchanější
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka



